| LepădatuMiruna a întrebat:

Sfaturi pentru insomnie?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am luat pastile a fost bine 3 saptamani dar da dependenta acum sunt de o luna pe melatonina inca mai dorm pe reprize, la ora 4 ma trezesc si numai pot dormi decat la 6.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te așezi în pat cu ochii închiși la ora 22. OO.
Să te ridici din pat și să deschizi ochii la ora 06.00 a doua zi dimineață. Doar ca să mergi la WC. Deprivarea senzorială astfel obținută compensează parțial lipsa de somn.
Să nu dormi deloc în timpul zilei.
Treptat vei scăpa astfel de insomnie.
Pilule în nici un caz.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un sexulet inainte de culcare, metoda sigura.

| Sofer a răspuns:

Nu mai dormi ziua. Și dormi seara.

| RKBlue a răspuns:

Sa nu dormi dupa-amiaza.
Bea apa inainte de culcare.
Cu o ora inainte de te pune in pat nu te mai uita la televizor si nici nu mai umbla pe telefon.
Iesi la alergat dimineata si seara, dar cu cel putin o ora inainte de somn(daca faci sport si imediat vrei sa adormi, nu vei reusi)
Chiar daca nu reusesti sa adormi, cel mai bine e sa ramai in pat, nu sa faci alte activitati.
Asigura-te ca temperatura in camera e mai scazuta, adica sa fie racoare(nu cat sa ingheti, desigur rolling on the floor )
Nu manca inainte de somn(daca mananci seara, mananca cam cu 2 ore inainte de a te pune in pat. Evita fructele la cina)
Nu consuma nimic cu zahar pe cat posibil dupa ora 6.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pilule nu deoarece cauzeaza dependenta. Fara telefon/PC/TV ecrane in general inainte de somn. Liniste perfecta in camera si temperatura acceptabila (nici frig nici cuptor). Daca tot nu poti adormi, ziua urmatoare incearca sa depui cat mai mult efort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai manca seara pana tarziu.
Bea ceai de tei si sunatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O partida bună de sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinctura de valeriana și sport regulat, munca fizica ideea e sa fi activ. poți citi Si o carte inainta somnului numai sa nu stai pe tel cu o ora înainte să dormi. Recomand exerciții fizice până la epuizarea fizica

| CentyLox a răspuns:

Daca ai o noapte nedormita, stai asa pana seara tarziu. Nu este recomandat dar eu am mai facut asta si e greu dar merita daca vrei sa iti refaci programul

| Hdhdj a răspuns:

Inchide ochii

| RAY a răspuns (pentru Hdhdj):

Degeaba ca nu rezolvi nimic

| LepădatuMiruna explică (pentru Hdhdj):

Dacă ar fi asa usor?