| maxim789 a întrebat:

Somnul contribuie la cresterea inaltime sau altele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ba da. Doar in somn crești! Fără să dormi, nu poti sa trăiești. Hormonii te dezvolta însă aceștia se eliberează în cantități mari atunci cand dormi.

| wpetterssone a răspuns:

În timpul somnului, coloana ta se depresurizează de la presiunea care a fost în ziua trecută. Dimineața ești mai înalt cu 4 cm.
În timpul somnului, arzi kcal, deci pierzi grăsime din corp. Dacă dormi 9 ore, pierzi între 500 și 800 kcal, depinde de greutate și înalțime sau vârstă.

| alex15ccc a răspuns:

Nu, hormonii sunt responsabili pentru crestere.