| SecretLady a întrebat:

Cat la suta somnul influenteaza cresterea in inaltime, dar sportul?

Răspuns Câştigător
| ILied a răspuns:

Cam 40% somnul. Dupa ce te trezesti dimineata esti cu 6, 7 milimetrii mai inalt/a si seara revii la marimea normala. Cand faci sport nu cresti cam deloc.

3 răspunsuri:
| lumeamea a răspuns:

Studiul arată că 4, 5 ore în plus de somn pe zi timp de două zile duc la o creştere în înălţime. Aceasta are loc în 48 de ore de la creşterea orelor de somn.

Cercetările au demonstrat că probabilitatea de a avea o creştere în înălţime e mai mare cu 43% pentru fiecare episod de somn şi creşte cu încă 20% pentru fiecare oră în plus de somn.

"Rezultatele demonstrează empiric că înălţimea creşte nu doar în timpul somnului, ci creşterea în înălţime este influenţată semnificativ de somn", spune dr. Michelle Lampl, de la departamentul de antropologie din cadrul Universităţii Emory din Atlanta, Georgia.

În timpul studiului, 23 de părinţi au înregistrat somnul zilnic al copiilor, începând de la vârsta de 12 zile a celor mici. Creşterea copiilor a fost evaluată de-a lungul unei perioade de între patru şi 17 luni. Cercetătorii au observat că secreţia hormonului de somn creştea după somnul copiilor.

Cu toate acestea, nu fiecare creştere în înălţime este determinată de somn şi nu orice episod de somn duce la o creştere în înălţime.

Desi pe Internet exista asa-zise programe cu exercitii pentru cresterea in inaltime, in afara de antrenamente de intensitate moderata nu ai ce sa faci. Evident, sunt de evitat exercitii care pun presiune pe coloana(haltere) sau sariturile excesive. Foarte importanta este evitarea supraantrenamentului(antrenamente prea intense si prea frecvente, care depasesc posibilitatile de recuperare ale corpului).

| scumpik a răspuns:

Nu sunt specialist si nici cu exactitate nu-ti pot spune cat la suta insa cred ca somnul, sportul si alimentatia sunt cele mai importante.Somnul ar reprezenta 38% iar sportul 30%.

| google_9227 a răspuns:

Cu somnu ii adevarat si cu sportul