| MarianMarian56 a întrebat:

Soția mea are 26 de ani și are 48 de kg, de la un timp nici nu prea vrea să mănânce. Ea de obicei nu e bolnavicioasă dar acum mă îngrijorează ca nu prea mănâncă. Inălțimea o are 1, 80 vi se pare normal sa aibă 48 de kg la vârsta ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este recomandat sa mearga la un medic nutritionist dar si la medicul de familie, sa inceapa anumite analize poate reies de acolo anumite carente! poate este si o problema de sanatate la mijloc! am zis poate
ambii medici sunt indicati in cazul de fata!
prima data la medicul de familie si daca acesta considera, va da trimite la un medic de o anumita specializare.
benevol in paralel cu indicatiile medicului de familie, se poate merge si la un medic nutritionist!
multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu ea si mergeti urgent la medic, ca asta este deja subnutrita si probabil ca are o boala metabolica severa sau vreun cancer.
sanatate multa!

| Lupică27 a răspuns:

E subnutrita

| ioana748 a răspuns:

Nu, nu este normal. Trebuie sa mearga la medicul de familie si sa i dea trimitere la specialisti.Trebuie sa o ajuti sa ajunga macar la 60 de kilograme.
Multa sanatate,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne Dumnezeule... Este extrem de slabă. în legătură cu sănătatea Doamnei mă refer și vorbesc la înălțimea sa dânsa este extrem de slabă ați mers la un medic de familie cu soția Dumneavoastră? Să aflați de situația ei actuală de sănătatea? Mergeți la medicul de familie urgent cu ia cu soția demneavoastă pentru o consultație pentru ca nu deloc bine dacă nici nu mănâncă la înălțimea dânsei nu-i deloc bine kilogramele pe care le are poate cafea din Picioare Doamne ferește și atunci nu va fi bine deloc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal se mai intampla sa nu ai pofta de mancare poate se mai ingrasa de Pasti.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Dacă are 48 de kg la 1, 80 e prea slabă. Ar fi trebuit să aibă 70-75 kg. Du-o la un doctor.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Poate e deprimata? Ajut-o, intreab-o ce se intampla. E ciudat ca nu discuti cu ea si intrebi niste straini. Poate e anorexica. Ai facut comentarii aiurea despre greutatea ei vreodata? Ii faci complimente?