| Sofy_Bolog_1969 a întrebat:

Sotu are un singur rinichi se poate pensiona are 43 de ani? eu am rinichii polichistici functioneaza si stingu si dreptul numai 40 la % si ma dor foarte rau nu pot sa fac vreo miscare simt dureri mari pot benificia de pensie de boala Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambii va puteti pensiona doar daca sunteti incadrati intr-un grad de invaliditate. Incadrarea o face o comisie speciala, la care trebuie sa firi trimisi de medicul de specialitate care va trateaza.
Nu sunt medic, asa ca nu pot spune precis, dar nu cred ca sotul va fi incadrat dar tu s-ar putea sa fii.

| CuriousStuff a răspuns:

Pentru asta trebuie sa mergeti la casa de pensii si sa va informati. Nu stiu pe ce criterii se iese la pensie mai devreme.

| MedRex a răspuns:

Rinichiul unic chirurgical/congenital nu reprezinta cauza viabila de pensionare anticipata. E posibila eventuala reducere a progamului de lucru.
Rinichii polichistici sunt cauza probabila de pensionare, insa necesita evaluare la comisia judeteana de expertiza medicala.