| nicky a întrebat:

sotul meu este operat de cca 10 ani de stenoza aortica valvulara congenitala, de ceva timp acuza dureri de cap foarte mari si uneori stari de greata. este sub tratament cu betalok zok si vreau sa stiu daca aceste simptome au legatura cu boala de care sufera si daca trebuie urgent sa consulte medicul cardiolog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergeti la cardiolog. Simptomele pot avea legatura cu boala lui de baza, pot fi reactii adverse la Betalok, sau pot indica o alta afectiune. Oricum, durerile de cap insotite de greturi/varsaturi pot indica un edem cerebral (posibil de cauza hipertensiva). Mergeti cat de repede la cardiolog. Nu in Urgenta, dar cred ca saptamana asta ar trebui sa va vada un medic.