| yoop a întrebat:

Spasmofilia poate fi tratata? sau mai bine zis hipoparatiroida? daca da...cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deficit de parathormon (secretat de paratiroide, care creste nivelul sanguin al calciului), deci tratamentul cu calciu si vitamina D este pe viata, acesta este tratamentul, daca medicul nu s-a exprimat pentru chirurgie.

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Foloseste calciu + D3, dar e buna o vizita la medic intai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kalsis + alfacalcidol (Alpha D3)
Toate cele bunewinking