| zuzuliana a întrebat:

Spuneti-mi ceva metode de tratare a unor boli...cum ar fi chimioterapia...va rog dati-mi doar exemplu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Radioterapia, cobaltoterapia, tratamentul chirurgical.

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Fizioterapia, acupunctura...

| doctoritsa a răspuns:

Metode medicale: farmacologice (medicamentoase) si nefarmacologice (dieta, odihna, kinetoterapia). Metode chirurgicale: operatii clasice sau laparoscopice. Metode din medicina alternativa sau complementara: masaj, reflexoterapie, acupunctura, homeopatie, api-fito-terapie. Se pot utiliza si psihoterapiile (sunt mai multe tipuri).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratarea bolilor se face cu ajutorul aparatelor sau a medicamentelor.