| Inna_7632 a întrebat:

Spuneti'mi si mie ceva pentru cosuri va rog frumoss, astept raspuns mersi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi cîţi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON. Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici, rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara)! Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi şi un dermatolog.
Succes! Numai bine!

| doctoressa a răspuns:

Buna! Poti incerca o metoda naturista de tratament. Aici gasesti mai multe variante: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-cosuri-0
Daca nu dau rezultatele asteptate, mergi la un medic dermatolog. Multa sanatate!

| alexiaa a răspuns:

Zinerit.Costa cam 20-30 de roni.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
E bine sa te demachezi seara si dimineata, si crema de galbenele astupa cicatricele facute de cos. Asa ca in fiecare dimineata intai ma spal pe fata bine si dupa aceea ma demachiez cu lotiune astrigenta pentru indepartarea impuritatilor de la elmiplant (pun cateva picaturi pe o discheta de bumbac) si dupa aceea ma dau cu o crema (eu acum am de la l`oreal pentru ten normal si mixt - dar acum depinde de tenul tau, cam e buna orice crema, dar acum cat e vara trebuie una usoara nu grasa), iar seara ma spal pe fata ma demachiez din nou si in loc de crema, ma dau cu crema de galbenele,e un pic grasa, dar merge. Nu functioneaza in primele zile, trebuie sa astept sa isi faca efectul,dar te asigur ca pe viitor nu o sa mai ai asa multe cosuri, ( unul mic o sa apara mereu, de, suntem adolescenti).Si incerca sa manaci si sanatos (fructe,legume, poti incerca si ceaiul verde, e foarte bun pentru detoxifiere)

| Elena010 a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres Eu am folosit asa ceva si a fost bun.trebuie sa dai pe portiunile cu cosuri...

| DaReZon a răspuns:

Pai eu am avut multe cosuri si am redus foarte multe din ele procedand astfel:
Ma spalam dimineata cu sapun: Dove pe fata (dar finut fara sa iti dai in ochi) iar ele usor cu usor dispar

| pisiberta a răspuns:

Spalate cu protex, face minuni

| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns:

Foloseam diverse creme, lotiuni etc... Unele isi faceau efectul, insa altele imi faceau mai mult rau. De curand aplic urmatoarea idee: Dimineata si seara ma spal pe fata, imi prind parul, imi tamponez apoi tenul si aplic un unguent cu galbenele si propolis, putin, doar in zonele unde am cosurile. Efectul nu este imediat, insa in aproximativ o saptamana rezultatele sunt mai mult decat vizibile. Eu am oricum tenul gras. Unguentul este si ul un pic gras, dar intra usor, usor in piele.Si-asa, eu am tenul cam rosiatic in anumite zone si nu am prea multe cosuri! happy
Sper ca sfatul meu sa-ti fi fost de folos! big hug

| KiddoC a răspuns:

Păi nu pot să îţi sugerez decât să te hidratezi şi să-ţi dai cu cremă. Eu folosesc Elmiplant skin crontrol cu acţiune triplă şi chiar funcţioneazăwinking. E adevărat că mai apar unu-două coşuri, dar nu putem fi perfecţiwinking