| 123456 a întrebat:

Stie careva cum sa scapi de matreata: sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Incearca asta: http://anka-flame.iblogger.org/? p=195

9 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Cumpara-ti din farmacie head&Shoulders

| mystik a răspuns:

In majoritatea cazurilor, matreata se trateaza cu succes folosind sampoane special concepute in acest scop. Produsele anti matreata contin ingredienti activi, precum piritonat de zinc, ketoconazol, climbazol sau octopirox. Daca problema este mai serioasa, medicul dermatolog va recomanda un produs mai puternic.

Cat de des ar trebui sa te speli pe cap? Raspunsul este relativ. Astfel, unele produse sunt concepute pentru spalarea zilnica a parului, in timp ce altele vor fi folosite de 2-3 ori pe saptamana. Este important sa citesti cu atentie instructiunile de utilizare si respecta-le cu strictete.

Specialistii americani in problemele parului si scalpului recomanda folosirea alternativa a produselor speciale pentru combaterea matretii, respectiv a celor obisnuite. Daca vei descoperi ca samponul obisnuit duce la reaparitia matretii, axeaza-te, timp de cateva luni, numai pe un produs special.

Atunci cand folosesti un sampon anti matreata, ai grija ca miscarile de masare a scalpului sa fie lente si blande. Nu uita ca pielea capului este deosebit de sensibila si iritata (doar de aceea ai matreata...). Procedand astfel, vei activa circulatia sangelui la nivelul scalpului si vei exfolia celulele moarte de la suprafata.

De asemenea, nu este indicat sa te vopsesti sau sa-ti faci permanent in perioada tratamentului pentru matreata. Elementele chimice din compozitia acestor produse vor irita si mai mult un scalp oricum sensibil. Cand iti usuci parul, ai grija ca aerul sa nu fie prea fierbinte - desi, cel mai bine este sa-ti lasi parul sa se usuce liber, daca este posibil.

Daca, dupa cateva luni de folosire a samponului anti matreata nu ai scapat de aceasta problema, este recomandabil sa te adresezi unui medic dermatolog.

| alexa18 a răspuns:

Da. Te poti spala cu sampon anti-matreata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc sampon de urzica de la Elmiplant. E foarte eficient.

| BamBum_3904 a răspuns:

Foloseste Head and Shoulders regulat si eu am avut probleme si folosind regulat Head and Shoulders mi s-a dus.

Bafta!

| marywsbossxxx a răspuns:

Ia sampon, si freacate cu o perie de sarmalaughing

| manu21 a răspuns:

Pentru ca sa scapi de matreata, este nevoie de putin mai mult decat un simpu sampon antimatreata sau vreo lotiune preparata sau nu in casa. Trebuie sa ataci problema putin mai in profunzime.

In curand voi destainui modul cum am scapat eu definitiv de matreata.
Daca vrei sa afli, doar inscrie-te aici:
http://www.stiintaparului.ro.im/stop-matreata/

Si vei primi minicursul pe e-mail, cand va fi gata.

| stc_7612 a răspuns:

Spala te pe cap! fa un dus! si apoi ungeti capul cu miere de albini si pleaca la plimbare la gradina zoologica!

| Lala_6970 a răspuns:

Am avut si eu problema asta.stiu cum e. pe mine m'a ajutat Garnier Fructis Antimatreata.straight face. acum depinde. daca e f grava problema. cel mai bine e sa consulti un dermatolog.happy
Si daca vrei sa incerci ce ti'am zis eu, nu te astepta ca de la prima spalare sa-ti treaca. trebuie sa masezi usor pielea capului.si dupa cateva spalari e posibil sa dispara.
Sper ca te'am ajutat happy.