| Alexandra_6863 a întrebat:

Bunahappy stie careva niste metode pentru a scapa de matreata? am folosit orice sampon si nu a functionat. ceva leacuri stiti?

Răspuns Câştigător
| Beatrice_5910 a răspuns:

Matreata este un semn al scalpului deshidratat. Pentru moment de a scapa de matreata iei un pumn de sare si il freci de scalp.Cand te speli pe cap aplica balsam pe scalp sau mai este o solutie doar ca s-ar putea sa iti cam unga parul mai repede. Aplica ulei de masline sau de ricin la radacina firului, lasa-l sa actioneze vreo minim 3 ore. Te asigur ca dupa prima aplicare se va rezolva problema.

8 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Poti folosii tratamente naturiste de expl din farmacie este un produs.adevarat mai scump dar intr-o sticla mare se numeste SELSON.Se tine samponul 5 minute pe cap, se limpezeste bine, nu se foloseste continuu pentru. a nu se crea obisnuinta.Se alterneaza cu un alt sampon, dar si NIZORAL-sampon foarte bun contra matretii si caderii parului.Am vorbit cu medicul de familie care mi-a indicat un sampon POLYTAR este un sampon cu miros ciudat dar merita folosit.tu alegi ce vrei din aceste produse.acestea 3 sunt foarte bune kiss si se gasesc la farmacie.

In speranta ca ti-am putut fii de folos!
Sa ne auzim cu bine happy.

| Vali87 a răspuns:

Ti recomand SAMPOANE MEDICINALE precum Herboschopy, Ducray, Foltene, Vichi Dercos, Alpecin si cam atat. Toate au sampoane pentru matreata uscata grasa etc dar trebuie sa nimeresti unul care sa se potriveasca parului tau. Eu de ex am folosit Selegel de la Ducray si a fost bun si acum folosesc Squanorm si e ok. Eu am dermatita seboreica e ceva mai sever decat o simpla matreata.
Dar eu pe astea ti le recomand

| AlinaGeorgiana01 a răspuns:

Foloseste sapun pentru rufe, iar apoi samponul tau obisnuit.

| Madalina_7571 a răspuns:

Cumpara-ti sampon si balsam de la o farmacie naturista.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.benessere.ro/Frumusete/794/Matreata-podoaba-cea-mai-urata.html
Uite`te aici. sper sa-ti fie de folos :)
FUNDA?

| dianirys a răspuns:

Matreața dispare, daca in ultima apa de clatit se introduce un pumn de sare grunjoasa. Cat timp se practica tratamentul, nu va duceti la coafor.

| dianirys a răspuns:

O data pe saptamana, masati-va pielea capului cu un decoct de hrean. Face sa dispara matreata, pentru ca hreanul contine sulf organic, care stimuleaza regenerarea celulelor. Se fierbe hreanul o jumatate de ora in apa, apoi se spumuieste, se lasa sa se raceasca si se strecoara. Decoctul se foloseste ca solutie pentru par.