| razvan34567 a întrebat:

Stie cine care sunt asemanarile si deosebirile dintre intoxicatia cu alcool etilic si alcool metilic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: la primul iți revii din beție, la al doilea, pe lumea ailaltă

http://stiri.tvr.ro/......60954.html

| WhiteLife a răspuns:

Asemanarea ar fi ca amandoua substantele sunt alcool. Cel metilic in doze mici produce orbire si in doze mai mari moarte. Cel etilic duce la stari de betie, intoxicatii, coma, mai rar la moarte si dozele sunt mult mai mari decat la cel metilic.

| JicaContra a răspuns:

Metilic-ul te imbata mult mai repede
30ml poti sa mori
... prima oara orbesti

problema e ca, sunt foarte asemanatoare ca substanta, gust si metoda de producere, una din magariile cele mai naspa e ca daca ai borhotul din care faci alcool si vrei sa scoti mai mult alcool, atunci pui zahar in el, insa daca pui prea mult, alcool-ul scos devine metilic si nu etilic

| Dana1999 a răspuns:

Ambele te îmbăta dar cel metilic creste riscul de moarte din cauza cirozei.