| Motruc_Andrei_1971 a întrebat:

Stie cineva daca valoarea nutritiva a puiului la 100g crud este de 20 de proteine, sau cea a puiului gatit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Este cea a puiului crud. In momentul in care il gatesti, in functie de metoda prin care il gatesti (prajit, grill, daca folosesti ulei vegetal sau de masline), acesta isi schimba calitatile nutritionale si cantitatile calorice.
Ia in considerare ca in carnea cruda, cantitatea de apa este mai mare.

| Denizrttt a răspuns:

Pe 100g de pui crud\gatit sunt 12g proteine, 5g carbohidrati si 105calorii