| azimutultra a întrebat:

Oul isi pierde din valoarea nutritiva(proteine etc.) atunci cand este prajit?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Galbenusul are mai multe proteine decat albusul. si pe langa asta, mai are vitamine, minerale, fier, zinc.

mai documenteaza-te si tu, cand vrei "cat mai multe" proteine de obicei adaugi ceva, nu scoti

3 răspunsuri:
| Criterion a răspuns:

Teoretic nu.
Arunca o privire si aici:
http://bucatarialuipaul.wordpress.com/......imentelor/

| danielut a răspuns:

Logic

| agentul007 a răspuns:

Prin parajire sau fierbere se modifica doar compozitia chimica acum nu cred ca se modifica si cantitatea de proteine.
Dar daca vrei cat mai multe proteine poti manca doar albusul de la ou. Acesta are cele mai multe proteine, galbenusul "te ajuta" doar sa pui putina grasime.
Indicat este sa il mananci fiert, se asimileaza mai bine; in niciun caz crud, te poti imbolnavi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru agentul007):

Galbenusul are mai multe proteine decat albusul. si pe langa asta, mai are vitamine, minerale, fier, zinc.

mai documenteaza-te si tu, cand vrei "cat mai multe" proteine de obicei adaugi ceva, nu scoti