Întrebare recomandată | dani2003 a întrebat:

Stie cineva niste leacuri babesti pentru a trata acneea de pe fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite și aici, http://www.util21.ro/......arelor.htm
Sănătate.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ce-ti spun eu nu este leac babesc dar este un pic ciudat, pentru ca iti recomand un unguent de uz...veterinar. Mibazon se numeste.

http://web13.net/2008/mibazon-unguent-vindeca-rapid-furuncurile-si-acneea/.
Pretul este in jur de 5 lei pentru un tub!

| cυρcαкє a răspuns:

Bunăă! :)

M-am uitat pe câteva site-uri, si cred ca cele mai bune tratamente se afla aici : http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427

http://www.youtube.com/watch?v=-CU0kIvMq8E - aici iti spune cum sa scapi de cosuri, nu acnee; dar ai putea incerca, poate merg si remediile acestea;)

Pa, pa! :-h

Răspuns utilizator avertizat
| Niiiicu a răspuns:

Miere de albine in combinatie cu fructehappybafta

| MaTrIx8378 a răspuns:

Sa sti, ca Mibazonul este bun, am citit multe, multe articole despre acest unguent, si 95 % au spus ca in aproximativ 10-14 zile ( atat trebuie sa te ti de tratament ) au scapat de acnee, de 2 zile am inceput sa ma dau si eu, vad ca parca incepe sa se reduca, dar trebuie sa te ti de tratament timp de 10-14 zile, seara inainte de culcare, te speli cu sapun pe fata, si dupa te dai cu aceasta crema ( un strat subtire ) si doar pe acnee, dimineata te speli cu apa calda, aceasta crema o gasesti doar la o farmacie veterinara, bafta

| alinadianaaa a răspuns:

Pentru acnee e bun sa folosesti zat de cafea.

| dani2003 explică (pentru alinadianaaa):

Cum se foloseste?

| dani2003 explică (pentru alinadianaaa):

Cum se aplica?

| alinadianaaa a răspuns (pentru dani2003):

In fiecare dimineata inainte sa te speli pe fata iei in mana zat si te freci pe toata fata cam vreo 5 minute, apoi te clatesti.Cafeaua este foarte buna pentru curatare fetei.

| dani2003 explică (pentru alinadianaaa):

Multumesc!

| alinadianaaa a răspuns (pentru dani2003):

Dimineata inainte sa te speli pe fata aplici un strat de tat de cafea si lasi cam 10 minite si apoi te clatesti cu apa calda.

| diavolitadulce a răspuns:

Stiu ca pare o tampenie enorma. am fost la tara la bunici si imi povestea bunica acum ceva vreme ca a venit la ea o fata cu astfel de probleme. i-a spus sa se spele pe fata cu -nu pot sa cred- dar cu urina. dar tine cont de la o fata care nu mai este virgina. am inteles ca ei i-a trecut in cateva zile dar chiar nu stiu ce sa cred. ce-i drept nu mai avea nimic pe fata. e problema ta daca ai de gand sa incerci sau nu. cel mai bine ar fi sa consulti un medic

| aLL3xandra97 a răspuns:

Bună! Te sfătuiesc să nu foloseşti leacurile băbeşti pentru acnee. Cel mai bine ar fi să mergi la un dermatolog şi el îţi va spune ce trebuie să faci! Baftăăăă! happy

| MihaiEddy93 a răspuns:

Ia niste iaurt si amesteca-l cu miere, apoi iti pui solutia pe fata si stai cu ea pe fata cam 10 minute. Fa acest lucru zilnic in fiecare dimineata timp de o luna.

| dani2003 explică (pentru MihaiEddy93):

Iaurt natural sau din comert?

| MihaiEddy93 a răspuns (pentru dani2003):

De preferat natural

| DeNeinlocuit a răspuns:

Buna! Iti voi spune leacurile pe care le-am incercat si eu si au daut rezultate happy

1. Poti sa tai o lamaie in jumatate si apoi te dai cu ea pe fata ( in zonele infectate acnee o sa usture putin ) si aprox dupa 10 min pana siti ca se strange fata te clatesti cu apa rece din abundenta. Acest lucru sa il faci de cel mult 2 ori pe saptamana.

2. Pui intr-un ibric sau ce vrei tu ceai de musetel si il lasi pana clocoteste. Apoi il pui intr-un lighenas, iti pui un prosop pe cap si stai cu fata in aburi.

3. Pentru a preveni cosurile spalate de cel mult 2 ori pe zi pe fata ( dimineata si seara ) cu un sapun ( sa nu fie lichid )

3. Pentru a preveni cosurile iti propun sa renunti la fond de ten in caz ca folosesti, si macheazate cat mai putin sau deloc. Daca nu poti folosi doar creionul si rimelul de ochi.

Si incearca sa nu mai dai cu maine pe fata.

Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| CriStiNaBiTza a răspuns:

Buna!
eu am incercat o reteta si a mers!
spalate pe fata cu : faina de porumb si un pic de apa. amesteca apa cu faina inainte de a te spala!
vei avea fata mai fina!
la mine a mers!