| ela_3223 a întrebat:

Stie cineva un tratament impotriva negilor genitali la femei si si la barbati ....si cat de grava e problema aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Negii genitali poarta numele medical de condiloame si sunt dati de HPV, virusul care determina si cancerul de col uterin si, mai rar, cancerul de penis. Din fericire, tulpinile care dau negi au risc moderat de cancer (nu sunt cele mai cancerigene).
Tratamentul din pacate nu este prea bun. Se cauterizeaza cei aparuti si se supravegheaza atent femeile ca la aparitia leziunilor precanceroase sa se intervina chirurgical. O buna igiena sexuala (prevenirea altor boli venerice) si o pastrare cat mai buna a imunitatii (alimentatie sanatoasa, sport, fara alcool, tutun, etc) duce la o evolutie mai lenta.

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

Este grav ce mai! sa se duca la medic sa nu stea asa!

| Brigaela a răspuns (pentru Azµre):

Este serios si sigur ca trebuie sa mearga la medic. Viata m-a invatat ca foarte grav e putin altceva.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Aparitia negilor genitali constituie indiciul cel mai clar al contactarii virusului papilloma uman. Prin urmare, chiar daca negii vor disparea de la sine sau in urma administrarii unui tratament, este foarte important sa stabiliti o intalnire cu medicul specialist. Acesta este cel mai in masura sa dispuna efectuarea unor teste pentru diagnosticarea virusului HPV, si de asemenea sa prescrie un tratament in cunostinta de cauza.

Pasii pe care trebuie sa ii urmati dumneavoastra presupun o atentie sporita astfel incat sa nu apara leziuni la nivelul negilor, sa evitati contactul direct cu acestia deoarece sunt de natura infectioasa, si sa va informati partenerul de viata (evitati in acest fel sa transmiteti infectia).
http://www.i-medic.ro/......a-de-cuplu

| Azµre a răspuns:

FOARTE GRAV! De urgenta la spital, un control, analize si un tratament adecvat! Ce aveti se cheama HPV Human Papilloma Virus.
Tratament

Nu exista (inca) nici un fel de tratament medical definitiv care sa duca la vindecare. In acest moment infectia cu Human Papilloma Virus este incurabila. 20 - 30 % din infectii revin spontan in decursul primelor 6 luni dupa infectie. Singurul lucru ce poate fi facut este sa se actioneze asupra leziunilor, asupra negilor, pentru distrugerea lor.

URGENT LA MEDIC!

| downdl a răspuns:

Bai nu mai speriati lumea mai nu e mare lucru si daca vrei te invat cum sa scapi de ei fara doctor sau alte nebunii