| Ana a întrebat:

Stiti ceva remedii naturiste contra tusei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| swet girl 22 a răspuns:

Ceai de musetel, miere de albile, propolis, ceai de lamaie, ceai de ceapa...km atat

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ceai de ceapa cu miere si multa lamaie.Cand am fost ultima data bolnava de viroza am baut... 1 kg de ceapa, un borcan de miere si nu stiu cate lamai!

| Corina a răspuns:

Remedii naturiste sunt multe, dar depinde de tipul tusei (uscata sau cu expectoratie). Pentru tusea cu expectoratie, poti face infuzie de flori de soc, sau ceai de coji de ceapa cu coji de nuci (e destul de rau la gust, dar e foarte eficient). Mai poti sa incalzesti niste sare de bucatarie, s-o pui intr-un prosop, apoi o aplici pe piept si stai invelita. Se mai pot pune pe piept frunze de varza peste care se trece un sucitor (pentru a inmuia frunza si nervurile) si incalzite. Se acopera tot cu un prosop. Sanatate maxima!

mariana
| mariana a răspuns:

Fa un ceai din urmatoarele:
4 linguri de zahar se caramelizeaza, se adauga 1/2 litri de apa, o ceapa rosie, spalata, taiata in patru, cu tot cu coaja, 2 nuci zdrobite si o frunza de dafin. Se fierbe, 20 de minute, se strecoara dupa alte douazezi de minute cand ceaiul este acoperit cu capac si apoi se consuma cate o lingura de 3 - 4 ori pe zi.
Multa sanatate.

| lost.in.rain a răspuns:

Ridiche neagra cu zahar, sirop de patlagina, sirop din muguri de brad.

| cami_5314 a răspuns:

Stiu cateva
1. suc de lamaie cu miere(e acrisor)
2. ceai de foi de ceapa, de fapt decoct...adica il fierbi mai mult(nu e prea bun la gust, dar isi face efectul)
3. ridiche neagra si zahar( scobesti ridichea si pui putin zahar in scobitura, apoi astepti sa se faca un suc transparent, dulce si il bei)
4.Siropel stodal naturist de la farmacie(este fff dulce)

| Darry a răspuns:

Sirop din muguri de pin, ienupar si propolis.
adulti - 3-4 linguri/zi
copii - 1-2 lingurite/zi.

Răspuns utilizator avertizat
| Nick2012 a răspuns:

Ceai de ceapă

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Incearca ceaiuri de musetel sua galbenele

| mirela_8888 a răspuns:

Ceai de coaja de ceapa cu lamaie si miere de albine...