| MaryOfHouseStark a întrebat:

Stiti niste exercitii fizice eficiente si rapide pentru slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zyzz777 a răspuns:

Nu exista exercitii "rapide" pentru slabit, nu exista diete sau pastile "miracol". Du-te la o sala, vorbeste cu instructorul sa iti faca un program de exercitii pentru slabire si modelare. Nu poti slabi numai prin sport. Daca faci doar sport si tu mananci la fel, nu o sa slabesti dar nici nu o sa te ingrasi, iti vei mentine greutatea. Daca vrei sa slabesti ai nevoie si de sport si de un program alimentar bine pus la punct. Incearca sa nu mananci grasimi aproape de loc, sare nici atat. Daca vrei sa mananci carne iti recomand pieptul de pui si orice carne care e saraca in grasimi. Pentru a slabi trebuie sa ai deficit caloric, cu cat e deficitul caloric mai mare cu atat slabesti mai repede. De exemplu, tu intr-o zi mananci sa spunem 2500 kcal. Si prin miscare si metabolismul corpului consumi in aceeasi zi 2000 kcal. Ce se intampla cu acele 500 de kcal? Se depun sub forma de grasime. Daca faci sport vei consuma sa spunem 2500 kcal, si vor mai ramane 0 kcal. Deci nici nu vei slabi nici nu te vei ingrasa. Dar daca mananci mai putin si mai sanatos. Atunci vei manca sa spunem 2000 de kcal si vei consuma prin sport 2500 kcal. Acum ai un deficit de 500 kcal. De unde i-a corpul acele 500 kcal? Din grasimea corpului! Si asa slabesti.

6 răspunsuri:
| Levelstar a răspuns:

Alearfa, fa gimnastica, genoflexiuni, abdomene.

| Tereny a răspuns:

Sunt o groaza de exercitii pe youtube unde te ajuta sa slabesti usor, dar nu poti slabi doar facand sport. Trebuie sa mananci si sanatos...

| katherine1336 a răspuns:

Poti sa faci fitness de pe youtube, zilnic, cam 40 min, 37 min, 20 min depinde cat ai chef. Daca faci zilnic se vor vedea rezultate!

| lauramaria2702 a răspuns:

Eu zic sa te apuci de un sport...

| Elena20022903 a răspuns:

Alearga si poti face abdomene 30 dimineata, 30 la pranz, si 30 seara, si multe genoflexiuni.

| Irinel_Calita_1998 a răspuns:

Uite, sper sa te ajute...

https://www.youtube.com/watch?v=uy_777R3IwM

https://www.youtube.com/watch?v=n1xv4AiJIxk

Eu de exemplu fac sala mi se pare ca este ce-a mai eficienta. :) Sper ca te-am ajutat.