| yoana17 a întrebat:

Stiti niste masuri de prevenire a encefalitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Depinde ce boala o provoaca. Despre ce e vorba mai exact?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Profilaxie :

Se poate scadea riscul de aparitie a encefalitei prin:
- vaccinarea impotriva varicelei, oreionului, rubeolei, rujeolei si gripei; encefalita e o complicatie rara a acestor boli
- evitarea zonelor unde exista o epidemie de encefalita virala
- daca aceste zone nu pot fi evitate, se poate incerca reducerea riscului de a fi muscat de tantari:
-trebuie sa se stea in casa in zori si la apus, cand tantarii sunt cei mai activi
- purtarea de bluze cu maneca lunga si de pantaloni lungi cand se iese afara
- evitarea parfumurilor florale, a sapunurilor, lotiunilor si produselor de ingrijire a parului
parfumate; acestea pot atrage tantarii
- spray-erea imbracamintei cu un spray impotriva tantarilor ce contine permethrin sau
DEET(N, N-dietil-meta-toluamida) pentru a preveni muscaturile tantarilor prin imbracaminte;
sprayul se poate aplica si pe pielea ramasa descoperita; un spray eficient contine 35% DEET;
concentratiile mai mari de 50% nu s-au dovedit a fi mai eficiente; se evita spray-erea mainilor
copiilor deoarece sprayul poate fi iritant pentru ochi si gura
- sa se evite folosirea cauciucurilor vechi, ca leagane sau instrumente de joaca sau pastrarea
acestora in apropierea casei; cand acestea se invechesc si incep sa adune apa, ele devin un
loc excelent pentru inmultirea tantarilor.

Vaccinurile sunt disponibile pentru unele tipuri de encefalita produsa de tantari sau produsa de capuse care se gasesc mai ales in Orientul indepartat si in Europa Centrala si de Est.
Encefalita japoneza poate fi prevenita daca se iau trei doze din vaccin. Daca se planuieste o excursie in aceste zone, mai ales in zonele rurale, ar trebui facut vaccinul impotriva encefalitei care e predominanta in acea zona.
Nu exista inca nici un vaccin pentru oameni care sa previna encefalitele produse de tantari." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......falita_325

Toate cele bune.