| Skan a întrebat:

Stiti vreun leac pentru dermatita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce fel de dermatita? De contact, seboreica, spongiocitara, Duhring-Brocq?

| mioara a răspuns:

Stresul poate agrava dermatita; faceti o compresa rece calmanta, folosind 2 picaturi de ulei de romanita si de levantica si 1 picatura de geraniu. Daca pielea este umeda si supureaza puneti cate 2 picaturi de romanita si de levantica si 1 de ulei de geraniu la 5 lingurite dintr-o solutie neparfumata [alergie la nichel,]spalati dermatita cu infuzie demacris galben.

| DiMoDi a răspuns:

Cel mai sănătos posibil : o vizită la dermatolog, să-ţi spună exact ce fel de dermatită este (virală, alergică sau de altă natură)... pe urmă putem sta de vorbă happy

| llaura25 a răspuns:

Cel mai bine este sa faci o vizita pe la un dermatolog. Am avut si eu dermatita si mi-au dat advantan crema si lapte, iar pentru cap am folosit sampon de la Vichy. La mine a avut efect, adr dupa cum spuneam, poate tu ai alt tip de ten si ar trebui sa te vada un dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Produsele Blue Cap( sampon, crema, spray ), sampon Nizoral, produsele Ducray.