| Ciresikaaa a întrebat:

Cum scap de Dermatita Atopica? Daca stiti ceva remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Prevenirea uscarii pielii este esentiala.Cremele emoliente restabilesc filmul hidrolipidic de la suprafata pielii.
Baia de zi cu zi se face in apa calduta( la 36 ° C). Apa fierbinte agraveaza pruritul( mancarimea). Un gel de dus este mai potrivit decat sapunul. Baia trebuie sa fie urmata de o clatire intensa. Uscarea cu prosopul trebuie evitata, deoarece agraveaza pruritul.
Cremele pe baza de glicerina, uree, acid lactic sau de acizi grasi nesaturati sunt foarte eficiente.

Alte sfaturi
• Evitati alergenii(polen, mucegai, par de animal, etc)
• Evitati purtarea bijuteriilor (alergia la nichel)
• Evitati praful
• Cura termala poate avea un rol benefic
• Vaccinurile nu sunt contraindicate
• Umidificati aerul din incaperi
• Evitati imbracamintea din lana si alegeti haine din bumbac
• Purtati manusi pentru a va proteja pielea de pe maini
• Utilizati detergenti fara fosfati
• Taiati-va unghiile
Gasesti aici un articol despre toate clasele de medicamente care se folosesc pentru tratarea dermatitei atopice.
http://www.i-medic.ro/boli/dermatita-atopica

| CremaDermatita a răspuns:

Buna as dori sa te ajut, tocmai m-am intors din strainatate, si eu am fost rapus de aceasta malarie sa zicem..de cativa ani si cu ajutorul unei creme..am reusit sa tin tot absolut sub control.

In Germania am vorbit cu N persoane despre astea cu foarte multe persoane specializate si am reusit sa fac impreuna cu ei un program extraordinar care nu te va lasa balta nici acum si nici peste 10 ani.

Chiar se poate tine sub control si se merita, daca doresti mai multe informatii te rog da-mi un email pe : cremadermatita@yahoo.com

SE POATE SE POATE! NU VA LASATI BATUTI.

Este o boala foarte interesanta am ajuns sa o inteleg la perfectiune, si ma bucur ca am reusit sa fac de la 0 un program extraordinar care poate tine sub control toate aspectele acestei boli.