| PhaseMorphXR a întrebat:

Stomatologie:
Care anume sunt substantele anestezice folosite de regula in cazul procedurilor de pulpectomie (scoaterea nervului)?
La ora actuala, in Romania, mai exista cabinete/"specialisti" care efectueaza aceasta procedura FARA niciun fel de anestezic? Dispensarele de stat eventual? Stiu ca acum 10-15 ani pulpectomiile se faceau fara anestezic in anumite "cabinete", transformand astfel aceste cabinete de stomatologie in sali de tortura medievala.
Ma poate pune cineva la curent cu detaliile acestea?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Filip23 a răspuns:

Conteaza cum o face (anestezia), nu doar sa o faca. Cei mai multi medici stiu sa faca. Si conteaza sa curete bine canalul.