| Georgianaelena400 a întrebat:

Stresul și nervii (starea de nervozitate) sunt același lucru? Sau sunt completate diferite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stresul si nervii sunt doua lucruri diferite cu cauze diferite.
Poti sa fii stresat si sa nfii calm si retras, cautand o solutie la problema acre te streseaza.
Cu nervii si starea de irascibilitate este alta poveste.

| oglindasultanului a răspuns:

E doar parerea mea si poate gresesc: nervii se refera la artere, starea este cand te agiti. Iar stresul cand te suprasoliciti. Oricum eu nu m-am gandit niciodata la asta inainte.

| MariusDumitru92 a răspuns:

Stresul este cauza complicării vieții. Apropierea activă de Dumnezeu și simplificarea vieții alungă stresul.
Starea de nervozitate are de obicei la bază patima mândriei. Nervozitatea apare atunci când lucrurile nu sunt cum ai vrea tu să fie. Când consideri că ești buricul pământului și totul trebuie să se învârtă în jurul tău atunci ajungi des la nervozitate. De ce? Pentru că îți creezi o imagine falsă despre propria persoană.