| Callmebaby a întrebat:

Sufar de luxatie congenitala de sold, iar la vara mi se va aplica o proteza de sold. Problema este ca până atunci mai e de așteptat, si am inceput sa am dureri. Daca stau +5min pe scaun, amortesc si dureaza cam inca atat pana reusesc sa imi dau drumul la mers. Acum ca a venit frigul, imi fac griji la scoala, in banca. Daca vreun profesor ma va trece la tabla si eu nu voi reusi să mă deplasez până acolo? De asemenea, nu vreau sa mă fortez și sa agravez situatia. Ce este recomandat sa fac? Sa ma îmbrac gros in zona soldurilor, sa fac gimnastica sau sa fac minim de efort, sa iau pastilă daca ma doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

In primul rand, vorbeste cu profesorii si conducerea scolii despre problema (eventual parintii tai, daca esti minor/a).

Se va gasi o solutie cu siguranta (daca e nevoie chiar si homeschooling pentru un an, sau vei fi lasat/a sa te misti cand e nevoie, sa nu amortesti pe scaun, etc )

Sanatatea e mai importanta acum un an pe care il poti recupera ulterior (oricum, nu sta degeaba daca apelezi la aceasta metoda,
invata acasa in rand cu colegii, sigur faci rost de cursuri de la ei)

In al doilea rand, cunosc pe cineva care are luxatie de sold, si nu are dureri (cel putin nu deranjante).