| Callmebaby a întrebat:

Sufar de luxatie congenitala de sold si vara urmatoare urmeaza sa mi se aplice o proteza de sold, întrucât soldul nu era destul de dezvoltat anul acesta( am 16 ani). De vreo lună am inceput sa am dureri in zona soldului stang când merg. Ieri m-am plimbat cu bicicleta si astazi ma doare. Același lucru patesc si când stau mai mult de 20' in picioare. Ce sa fac? Ar trebui sa evit miscarea cat pot de mult? Exercitiile de gimnastica ajuta sau nu? Va rog sa nu veniti cu răspunsuri 'întreabă medicul' pentru ca este din capitala si noi stam foarte departe+ am fost la el la începutul verii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Cu luxatie de sold trebuie sa eviti efortul care afecteaza zona. Tu ai mers cu bicicleta! Chiar si cand stai in picioare, toata greutatea corpului se lasa pe sold si picioare. Nu stiu daca ajuta gimnastica. Dar chiar daca o faci, trebuie sa fie sub stricta supraveghere a medicului, ca sa nu deplasezi soldul.
Pana una-alta, chiar trebuie sa intrebi un medic (chiar si pe cel de familie) ce e de facut pana la protezare.

1 răspuns:
| smihai23 a răspuns:

Sună-l pe medic. happy