| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de tulburari de anxietate si vreau sa urmez un tratament, dar am senzatia ca mi se opreste inima ori ca parca ma inteapa inima si lucruri de astea. Incerc cumva mental sa imi rezolv problemele dar tot am auzit pe la prieteni ca sunt oameni tineri care fac infarct sau chestii de genu de la aceste tulburari sau asa ceva. Am 25 de ani! Nu stiu cum sa trec peste aceste ganduri ca as putea muri! Dati-mi o constientizare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rienmedire a răspuns:

Fi linistit, anxietatea ii ceva normal in zilele noastre. invata oricum sa iei lucrurile usor si renunta la tot ceea ce ii toxic pentru tine(asta doar tu stii cel mai bine) si nu o sa faci niciun infarct acum in tinerete fi linistit, poate acolo dupa 60. gaseste un scop de care sa te agati in viata si lupta pentru el, cu lacrimi in ochi mergi pana la capat!

4 răspunsuri:
| DiannaDi a răspuns:

Cel mai indicat e sa mergi la psiholog. E posibil sa fi suferit o trauma sau o sperietura candva si poate nu i-ai acordat atunci importanta iar acestea sunt urmările. Poate ai noroc si scapi dupa cateva sedinte!
Deci la psiholog! Cu incredere!
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu am auzit sa facă vreunul infarct de la anxietate

| BlackOath a răspuns:

N-as miza pe faptul ca nu poti face infarct asa tanar, ca in ultimul timp am auzit de cazuri de genul si la copii, ceea ce este de-a dreptul socant. In schimb, majoritatea care fac atacuri de anxietate se confrunta cu senzatia asta ca "faci infarct", dar nu are nici o legatura cu starea in care se afla inima ta. Este doar o farsa pe care ti-o joaca creierul in momentul acela. As recomanda sa mergi la un psihiatru sa iti dea un tratament pentru asta, pentru ca este o problema destul de disruptiva si iti poate afecta viata pe termen lung. Nu cred ca ai vrea sa ai atacuri la locul de munca sau asa, din senin, oriunde.

| Corsicanu2021 a răspuns:

Cum ai rezolvat situația?