| lqjqgauajqvkqoavnehqowvtkao a întrebat:

Salut Tpu.ATENTIE! FOARTE MULT DE CITIT: De acum un an scoala pentru mine a devenit un calvar. Eu nu mi-am mai dat silinta sa invat din clasa a 5 a. Acum sunt in a 8 a. Pt ca vin examenele in anul acesta m-am pus cu burta pe carte. Din clasa a 5 a mi-am pierdut o jumatate din toti prietenii pe care ii aveam. Si acum daca le spun sal sau hei ce faci ma ignora total. Nu m-ar deranja deloc ignoranta lor dar cum se comporta ma darama moral cateodata. De fiecare data intr-o excursie sau cand ies la tabla sau cand ridic mana sau raspund isi soptesc ca-s proasta, handicapata si retardata, desigur ca ei soptesc cat sa ii aud. Nu am nicio reactie de fata cu ei dar cand ajung acasa sunt o leguma care se gandeste la ce e mai rau. Nu ar trebui sa fiu atat de sensibila, nu ar trebui sa sufar, ar trebui sa fiu puternica, nu pune totul la inima..Am auzit aceste vorbe de atata timp incat le consider inutile. Am avut un catelus care ma ajuta sa trec peste depresie si anxietate dar acesta a decedat de curand. Voiam sa rezolv aceste probleme singura, fara ajutor si la 59 de ani,cand voi avea sa le povestesc nepotilor, ca se poate si fara ajutorul celorlalti. Nu as fi apelat la TPU pentru ca e prea banal dar toate gandurile mele foarte ciudate m-au condus la a scrie acest mic roman. Prin ganduri ciudate ma refer ca eu cateodata ma intreb cum ar fi daca as muri cum ar reactiona toti pe care ii cunosc,cine ar veni la inmormantarea mea,cui i-ar pasa si daca ei cumva dupa ce mor oare ma vor considera tot o proasta handicapa si retardata mintal? Cuvintele proasta,handicapata,retardata mi-au devenit atat de comune incat nici nu mai sunt afectata cand cineva mi se adreseaza asa. Profesorii vad,, trough me" deci nu primesc niciun ajutor de la ei. Toata ura si nepasarea lor ma fac sa consider ca nu o sa ajung la liceu, ca nu o sa fac o facultate si nu o sa am un servici caci sunt o persoana mult prea proasta retardata si handicapata. M-am saturat sa vin acasa si sa plang si sa sufar atat din cauza lor. As vrea sa stiu ce as putea face pe viitor si acum pentru ca ei sa nu se mai comporte asa...Dar fara pshiolog si vorbeste cu parintii pentru ca nici asta nu m-a ajutat. Pshioloaga nu ma intelegea cateodata si parintii imi spun ca eh trece e faza de moment. Asa ca un sfat ca sa ma ajut pe mine insami sa trec peste tot si/sau sa imi recapat prietenii. M-am gandit ca degeaba repar ceva ca oricum voi merge la liceu si nu o sa mai fim impreuna dar aceste luni sunt ingrozitoare cu ei si ganditi-va ca vine banchetul in care va trebui sa socializez, dansez si sa rad. Lucruri imposibile pentru o proasta retardata si handicapata. P:S: daca intrebarea e la categoria gresita inseamna ca TPU a schimbat

5 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Eu tot nu pricep si nu o sa inteleg ce mare chestie e examenul ala de **** din a 8-a.Si generala, in general...
Pentru ca e prea simplu.Cel putin pentru mine, poate sunt eu ciudat.

In legatura cu prietenii? Te-ai intrebat de ce te injura? La caterinca, pentru ca sunt cretini sau au motiv, le-ai facut ceva?
Si astea sunt cacaturi de doi lei prin care trec adolescentii de 14 15 ani.
Si e normal, pentru ca asa e la varsta sta, dar tot cacaturi se cheama.

Ce e cel mai important este sa iti formezi niste principii inca de mica pentru a te descurca in viata.
Trebuie sa nu te intereseze ce cred altii despre tine, iar apoi vei fi zeu in propria lume.
Iar atunci cand cineva te injura, nu stai ca balega.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| aADI a răspuns:

Bine-ai facut, sincer, nici eu n-am invatat in clasele 5-8 este o pierdere de vreme, nici la examene n-am invatat si uite unde am ajuns, in clasa 12-a la profil filologic cel mai bun din liceu, al 3-lea din clasa, si urmeaza sa dau bac-ul si sa urmez o facultate, ignora-i pe aia, si eu asa am fost in 5-8, dar la liceu e alta treaba, daca ai chef sa inveti invata daca nu si asa e bine, dar la liceu pune-te pe treaba ca deja e vitorul tau, la generala hai ca de la un profil la altul te transferi dar bac-ul nu-l poti fenta... Bafta si da-o-n colo de 5-8, liceul e baza.

| Crainstorm20 a răspuns (pentru aADI):

Baza din liceu se pune in Gimnaziu, fara ea esti pierdut intr-o noua lume! Daca nu iti dai un pic de silinta mai devreme e mai greu la Liceu sad

| aADI a răspuns (pentru Crainstorm20):

Eu stiu dupa mine, si mai am prieteni care am facut tot asa.