| anonim_4396 a întrebat:

Sunt chiar asa de sanatoase conservele de peste? mai ales alea de ton, voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Părerea mea este că da.

| Simpatic a răspuns:

Nu sunt sanatoase din mai multe puncte de vedere, primul ar fi datorita aditivilor si conservantilor care se regasesc in toate conservele din comert nu doar cele de peste contin chimicale!
Conservele de ton sunt periculoase si pentru ca prezinta risc de infectare botulism (neurotoxina bolutinica), nu toate dar exista acest risc.

| MarianWLF a răspuns:

Tonul provenit din oceanul atlantic poate contine plastic, cel mai sanatos si sigur mod e sa cumperi peste romanesc de la noi, de preferat viu, gasesti in market-urile mari, cat mai proaspat, ti-l feliaza pe loc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt.
Sanatos este pestele gatit atunci, nu cel din conserva si in nici un caz cel mai prost peste, tonul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dintre restul de conserve cu pateu, carne samd cred ca cele de peste sunt cele mai ok

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e clar nu.Vezi Seaspiracy, de exemplu, si te vei convinge.

| NLS a răspuns:

Pestele proaspăt e sănătos, în special tonul, somonul, codul, păstrăvul...
Dar:
1) orice produs conservat conține conservant, care numai sănătos nu e
Posibil și potentiatori de gust, colorant în sosul tomat... Sau prea mult ulei și sare.
2) orice conservă de aluminiu ar trebui evitata. Pentru a preveni oxidarea, sunt "glazurate" pe interior cu un lac destul de toxic (dacă intri zilnic în contact cu el).
3) produse în condiții improprii, multe soiuri de peste pot dezvolta toxina botulinică.

4) pestele din crescătorii ar trebui evitat.
E full de chimicale și hormoni de creștere (vezi pangasius... Mai bine mănânc burete, decat sa pun în gura asa ceva)

| ReddY25 a răspuns:

Eu unul nu cumpar

| StrongHeart a răspuns:

Man daca ai muri de foame, ipotetic vorbind, ti s-ar parea mana cereasca, ce cauti tu nod in papura la alimente, nu ai auzit oare ca nu ce bagi in gura te omoara ci ce scoti din gura?

| sammie a răspuns:

Nu chiar. Cele de la magazin au mulți aditivi.

| mont a răspuns:

Nu sunt chiar sănătoase dar puțin îmi pasă, îmi plac și continui să le consum.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Daca mananci odata nu ar avea ce sa ti se intample, dar am mai auzit ca tonul contine mercur si intr-o cantitate prea mare e daunator

| RaluAle00 a răspuns:

Mai contează? Mie îmi place chiar daca sunt sănătoase sau nu. N-am pățit nimic

| Anna120220 a răspuns:

Cele mai sanatoase optiuni sunt tonul si somonul, au cel mai mare aport nutritiv din aceasta categorie alimentara, pentru ca sunt bogate in fier, calciu si vitamina D.
Insa, ca si orice alte mancaruri conservate, nu trebuie mancate foarte des, poti opta, de exemplu, pentru mancare proaspata din peste.
Sper ca te-am ajutat!