| IndexDany a întrebat:

Sunt curios unde pot sa-mi fac un test ADN pentru a-mi determina descendentele etnice/rasiale, in Romania. Stie cineva unde se afla un astfel de centru, daca chiar e unul la noi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Crux a răspuns:

Bună!
Există, bineînțeles că avem şi noi.
Sunt laboratoare de genetică, de citogenetică, inginerie genetică. Caută pe net 'laboratoare de analize genetice' din oraşul tău. Din Bucureşti sunt Genetic Lab, Personal Genetics.
Însă, secvențierea ADN-ul nu o să-ți facă ție arborele genealogic. Chiar dacă afli ADN-ul, trebuie să ai cu cine să-l compari, să facă şi persoana respectivă cu tine..pentru că este stocat nicăieri ADN-ul tuturor oamenilor. Ar fi imposibil.
Multă baftă!