| Gogu06 a întrebat:

Sunt dependent de sucuri, nu pot sa beau apa. Acum nu mai beau bauturi carbogazoase, am dato pe nestea, beau cam 4L pe zi de nestea de lamaie. Nu cred ca este la fel de nociv ca si cola sau altele. Ce efecte ar putea sa aiba asupra mea ca beau atat de mult nestea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este exact la fel de nociv precum cola. Efectele sunt variate: obezitate, ateroscleroza, diabet, gastrita/ulcer gastric/cancer gastric, esofagita, cancer de vezica urinara, cancer de colon, hepatita toxica, steatoz[ hepatica, suferinta tubulara renala, etc. Daca nu poti bea apa, fa-ti ceai in casa, raceste-l, indulceste-l cu miere sau cu zahar brun si bea-l. Sau fa-ti limonada.

| blackcat99 a răspuns:

Te deshidratezi cu Nestea-ul tau...Are multe chimicale si metale grele care ti se depun pe vasele de sange, in ficat, in splina...Iti faci singur rau. Ca sa-ti pacalesti organismul bea un pahar de apa cu putina lamaie. Apoi, dupa cateva zile poti sa renunti la lamaie.

| WR104 a răspuns:

Mai bine da-te pe bere sau vin, sunt mult mai sanatoase in unele cazuri chiar recomandate.
Noroc.

| Gogu06 explică (pentru WR104):

Nu imi place senzatia aia cand se invarte tot cu mine, nu mai pot sa vorbesc si vad in ceata de parca nu ar fi suficient mai mi se face si rau de vomitt. Nu tin mult la bautura din 2, 1L de bere si 3pahare de vin ajung la senzatia de mai sus.

| WR104 a răspuns (pentru Gogu06):

Dar nu trebuie sa bei 2 litri de bere si 3 pahare de vin in interval de 1-2 ore, dimineata bei un nestea apoi se face cald rau afara si merge berea mai bine decat orice chiar si decat cola sau alte racoritoare, seara poti bea vin, 1 pahar sa zicem sau tot bere cum vrei.
La fel si eu cumparam cate 2 sticle de cola sau alte prostii de sucuri din astea, dar am revenit la apa, cea mai buna si cea mai sanatoasa.

| xBya a răspuns:

Nimic, in afara faptului ca mai toata afacerea consta in apa cu chimicale la greu (aditivi, coloranti) si zahar. Ai citit vreodata eticheta? Stii ca are o concentratie de cofeina mai mare decat Cola? Daca totusi vrei ceva asemanator, cumpara din magazin ceai Lipton la pliculete, cu ce aroma vrei tu. Prepara-l exact ca pe orice alt ceai la pliculet. Nu stiu daca este mai sanatos, dar SIGUR iesi mai ieftin, cea mai mica cutie are 10 plicuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Ghitoaica_Florentin_1998 a răspuns:

Are chiar mai multa cofeina ca si Coca Colalaughing