| LupusDei1993 a întrebat:

Sunt diagnosticat cu schizofrenie paranoida inca din 2013 si de atunci viata mea s-a complicat enorm. Recent am trecut printr-un episod psihotic si am fost internat la spital pentru prima data.

Mai cunoasteti persoane cu aceasta boala mentala? Ce greutati au intampinat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie neaparat sa iti iei medicatia prescrisa de medic! Nu te lasa de ea indiferent ce ar fi

| minrest a răspuns:

Da, am cunoscut multi cu acest dignostic; suferinzii de schizofrenie paranoida sunt cam 90% din schizofrenici. 1. Delirul. Schizofrenicii delireaza, asta insemna ca orice ar fi tentati sa afirme, li se pare real, confunda realitatea cu imaginatia; toti schizofrenicii mi-au povestit ce la fac alti oameni prin magie, toti auzeau alte persoane, care insa nu erau de fata, si toti luau decizii in functie de datele astea imaginare, datele rezultate din simturi sau ratiune treceau pe planul doi. 2. Scaderea eficientei, schizofrenicii se confrunta cu o scadere asa de mare a eficientei, incat majoritatea nu mai pot face aproape nici o munca. 3. Dusmania. Sigur ca daca ''stiu'' ca apropiatii si cunostintele le fac rau, raspund si ei cu dusmanie, aceasta se manifesta de la incruntare, trecand prin intrigi, si pana la omor; dar la omor se ajunge rar. 4. Decizii aberante. Sigur ca daca ne informam din delir, halucinatii si banuieli nefondate, vom lua decizii in consecinta: un schizofrenic si-a convins partenera sa isi vanda casa, asa aiurea, si a murit dupa vreo sase ani tocmai pentru ca nu mai avea domiciliu (singurul loc in care putea locui era tocmai la partenera), alti cativa au plecat furiosi de la locurile de munca, unde erau tinuti mai mult de mila, si, evident, nu i-a mai angajat nimeni, altii au fugit de rudele care ii ajutau, pe care le banuiau pe baza ''probelor'' rezultate din delir si halucinatii, si s-au trezit dependenti de escroci, care au profitat putinul care a fost de profitat, si i-au abandonat. Descurajant, din pacate, DAR! Daca iti iei tratamentul (DACA), atunci delirul il vei tine sub control, si asta este cel mai important; odata ce delirul iese din lupta, depinde de tine sa iti faci viata. Succes!

| oz_1736 a răspuns:

Aveam o cunostinta care intru-un final s-a sinucis. Asa spune lumea eu sunt mai sceptic. S-a inecat. Dar stiu ca ii era frica de apa inainte de a se imbolnavi. Ca s-a sinucis sau nu, asta e, dar stiu sa-ti spun ca nu isi mai lua tratamentul de aproape 1 an. Avea halucinatii foarte intense.

| Stropdeploaie a răspuns:

Hei salut...ce varsta ai? Si ce studii?