| anamaria23473 a întrebat:

Sunt in a 6 a zi de varicela, bubitele au coaja si unele au disparut, pot sa merg la scoala? Azi am teza la romana.
Dau funda, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Varicela este infectioasa la- si dupa disparitia bubelor, inca cca. 3 saptamani.
Daca mergi la scoala, imtreaga clasa (cei care inca n-au avu-o) o va primi, dar va fi si "vaccinare" naturala pe viata.

ATENTIE!
Chiar daca te mananca, sa nu indraznesti sa te scarpini sau sa indepartezi cojile cu mana! Lasa-le sa cada singuri, altfel risti sa ramai cu urme pe tot restul vietii!

| mihai69 a răspuns:

NU!

| CuriousStuff a răspuns:

Daca singurele bubite pe care le mai ai au coaja nu mai esti contagioasa, daca chiar vrei sa dai teza si nu te deranjeaza faptul ca o sa te vada colegii plina de bubite poti sa mergi linstita. Astia de mai sus nu stiu ce vorbesc.
Perioada de contagiozitate la varsat de vant/varicela e inainte si dupa aparitia bubitelor pana la crustare, Cu 2-3 zile inainte de aparitia bubitelor persoana e cea mai contagioasa, dupa aparitia lor inca e contagioasa dar nu ca inainte, iar dupa crustare nu mai e deloc contagoasa. Scutirea medicala se da pe perioada putin mai lunga si pentru a putea scapa de bubite in totalitate, nu pentru ca esti contagioasa 2 saptamani.
Multa sanatate.

| urseyul a răspuns:

Nu poti sa mergi la scoala! trebuie sa stai acasa inca cate zile dupa ce bubitele tale au disparut complet, alftel copii care nu au avut varicela o sa o preia de la tine!

| MariaDN a răspuns:

Nu, pentru binele tău..nu te mai duci... poti da varicela si celorlali. teza o poti amana si o poti da cand te vei face bine ( asa mi s-a intamplat si mie acum 2 ani :/)