| roxanyk a întrebat:

Sunt insarcinata in 4 saptamani iar pentru ca aveam dureri sub burta si dureri de mijloc am fost la un medic ginecolog, acesta mi-a dat tratament pentru 3 luni cu acid folic si duphaston pastile iar cand mai am dureri sa iau si no-spa, urmez tratamentul de 6 zile iar dureri mai am din cand in cand. exista riscul sa nu pot tine sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista riscul, dar duphastonul te va ajuta sa tii sarcina. Fa cat mai putin efort si ia tratamentul cum ti-a fost prescris.

4 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Da daca nu stai la pat

| otypa a răspuns:

Stai linistita daca faci tratament e totul ok...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la medic si spune-i ca din cand in cand mai ai dureri. oricum dureri vei avea mereu, important este sa nu pierzi sange. daca ti se intampla asa ceva fugi la urgenta. e foarte important ca la inceputul sarcinii sa nu faci efort.primele 3 luni de sarcina sunt cel mei greu de parcurs si trebuie sa te ingrijesti mult. iar despre riscul de a nu tine sarcina, te sfatuiesc sa faci tot ce iti spune medicul, sa mergi la ecograf de cate ori simti ca ceva nu e in regula si sa stai linistita. tu trebuie sa fii constienta ca odata ce ai contractii de la inceputul sarcinii. ceva riscuri exista, se poate spune ca este o sarcina cu probleme dar daca ai grija de tine riscurile scad semnificativ.iti doresc o sarcina usoara si un bebe frumos si sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu acu am probleme la fel ca tine si primesc si eu duphaston. Sper sa fie bine