| simona_7382 a întrebat:

Sunt insarcinata in 7 saptamani si am o mica problema, dupa ce urinez ma sterg cu sange, nu patez chilotul doar cand urinez sangerez dar nu mult.Mentionez ca urmez un tratament cu duphaston trei pastile pe zi, exista riscul de a pierde sarcina daca urmez acest tratament? Va rog din suflet dati-mi si mie un raspuns urgent.Va multumesc.SIMONA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Duphastonul e ca sa tii sarcina, special ca sa n-o pierzi. dar pierderea de sange nu e normala si trebuie sa te duci urgent la medic. intai la ginecolog si daca se exclude cauza genitala a sangerii si se demonstreaza ca ea e urinara, la un urolog.

6 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Sigur e o infectie urinara. Infectia urinara e o afectiune destul de frecventa in sarcina, mai ales pe masura ce sarcina avanseaza si bebelusul apasa pe vezica. Aceasta se evidentiaza prin urocultura si se trateaza cu antibiotice si antiinflamatori. Cum in timpul sarcinii nu sunt indicate acestea ti-as recomanda produsele apicole care au proprietati bactericide. Si cu duphaston stai linistita ca nu dauneaza nimic, sora mea a urmat acest tratament cat era insarcinata pana la 7 luniwinking Sanatate

lolita
| lolita a răspuns:

Sigur este sange sau este un lichid maro inchis sau poate roz, daca este sange trebuie sa mergi urgent la medic, acest lucru nu este normal iti vorbesc din propria experienta.

| lora_9285 a răspuns:

Nu este riscul sa pierzi sarcina datorita acestiu tratament! Este indicat in amenintare de avort si avort habitual. Posibil sa fie manifestarea ta o reactie adversa pentru ca, se intampla in putine cazuri sa apara sangerari de privatie. Iar prevenirea acesteia se face prin cresterea dozei.Trebuie sa iei legatura cu medicul ta!

| lora_9285 a răspuns:

Am uitat sa specific ca, duphaston este pentru mentinerea sarcinii in cazul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic urgent! Daca urinezi cu sange e posibil sa ai o infectie urinara sau un calcul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur este ceva, dar... nu se stie ce. Uita-te pde www.despreboli.ro la hematurtie (asta este urinarea cu sange).
sper sa-ti ajute.
Oricum nu rezolvi problema pe net fara doctor.