| bernylory a întrebat:

Sunt insarcinata in 5 luni[de aprox.4 luni iau progesteron[utrogestan]din a 2 a luna de sarcina iau tratamentul asta pentru ca am avut iminenta de avort, dar intre timp s-a rezolvat pentru ca am facut un cerclaj al colului uterin, iar dr mi-a recomandat sa iau utrogestan pana la 7 luni[deci inca 2 luni trebuie sa-l mai iau]. dar l-am intrerupt de cateva zile, deoarece am simtit mici intepaturi in zona ficatului[eu la inceputul sarcinii, am facut din curiozitate transaminazele la ficat si testele la hepatitele b si c si au iesit f bine in limite normale]acum imi este teama ca poate am patit ceva la ficat in astea 3-4 luni de tratament[ eu trebuia sa iau 2 cutii pe luna, dar am consumat mai putine...am consumat cam 3-4 cutii in 4 luni, deoarece in loc de 2 pastile /zi, luam 1/zi [seara]pentru ca in timpul zilei imi da somnolenta si asa ca m-am limitat doar la 1]am renutat la ele deoarece deja s-a fixat sarcina si nu mai am pericol de avort pentru ca ma cerclaj si nu am nici macar o contractie a uterului, doar ca dr. mi-a zis sa le iau pana in luna a 7, dar tocmai luna viitoare am progeamare la control si atunci vreau sa-i spun ca nu le-am mai luat si daca totusi imi zice sa le continui, am sa le iau dar pe cale vaginala, dar deocamdata nu iau nimic, pana nu discut cu el, despre ceea ce ma ingrijoreaza in momentul de fata! pana atunci doresc o parere de la voi, pentru ca pana luna viitoare stau cu grija...hormonul de progesteron afecteaza ficatul? pot face hepatita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Progesteronul poate afecta ficatul, dar nu in cantitatea pe care o iei tu (foarte foarte mica). Sa nu crezi ca ai eliminat orice risc de avort, e o mare imprudenta din partea ta sa iei tratamentul dupa ureche. Nu mai astepta pana la programere, du-te cat mai repede la ginecologul care te supravegheaza. S-ar putea sa-ti expui copilasul la un mare risc.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Faptul ca esti cerclata nu te fereste 100% de riscul unui avort.Nu vreau sa te sperii, de aceea nu iti dau detalii, dar intr-o sarcina cu probleme orice te supara trebuie sa te faca sa pui mana pe telefon si sa-ti contactezi ginecologul. Faptul ca nu respecti doza prescrisa de utrogestan denota ca habar nu ai de ce ti se poate intampla fiindca nu respecti schema de tratament.

| denis_7736 a răspuns:

Nu esti medic, nu-ti poti stabili tu schema de tratament. Poti pierde sarcina jucandu-te cu medicamentele.