| Bogdannn2004 a întrebat:

Sunt la dieta, pot sa mananc ceva dulce de ex: azi am mancat un corn cu ciocolata, l-am bagat la calorii si nu imi depasesc necesarul zilnic(adica sa mananc ceva dulce chiar daca dulciurile nu sunt sanatoase dar nu imi depasesc caloriile de mentinere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Organismul functioneaza asa, el iti pastreaza o cantitate din ceea ce consumi ca glugoza in masa musculara, ficat, cam 500 de grame asta inseamna vreo 2000 de calori,depinde de fiecare desigur, e daca tu consumi ceva dulce corpul se astepta ca tu sa faci un efort fizic,daca nu faci se va folosi pentru ceea ce are el nevoie creier, inima, ficat, mentinerea temperaturi, in concluzie nu ne ingrasam daca consumam ceva dulce in limita ratei metabolice, faza e ca acel ceva dulce te mentine non stop infometat si nu aduce nimic benefic corpului, acum daca ai alerga ai arde energia aia

| Catrice a răspuns:

500g păstrate în ficat... adică toată mâncarea se duce în ficat rolling on the floor

În fine, te-ai gândit totuși la cantitatea uriașă de zahar din acel corn?

| Bogdannn2004 explică (pentru RAY):

Azi inainte de fotbal mi-am luat un corn si o sticla de pepesi max fara zahar zilnic joc fotbal nu mananc ceva dulce si pe urma ma pun in pat mananc inainte de fotbal sa am energie mai multa.

| RAY a răspuns:

Ma esti beata nu am scris ca, daca nu faci se va folosi pentru ceea ce are el nevoie creier, inima, ficat, mentinerea temperaturi se va converti in grasimi, glucoza o avem in masa musculara ma, vezi daca stai in soare

| RAY a răspuns (pentru Bogdannn2004):

Dulciurile nu dau energie, dau senzatia aia, iti ridica glicemia, se eliberaza dopamina, serotina in sange, simti ceva placut, dar nu aduce nimic organismului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pana la ora 14:00

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Glicogen se cheama. e f important sa fie refacuta cantitatea de glicogen din muschi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect asa e, benzina noastra

| Bogdannn2004 explică (pentru Catrice):

M-am uitat pe spate are numai 7g zahar tot cornu

| Catrice a răspuns:

Pe timp de furtuna nu e soare Wiki boy rolling on the floor

Totuși pe bune?! Ce carti expirate ai citit? 2000cal numai glucoza?!

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Whole-body glycogen content is approximately 600 g, a figure that varies widely based on body mass, diet, fitness, and recent exercise. Not surprisingly, skeletal muscle cells represent the largest depot of glycogen (see Table 1).40 During intense and prolonged exercise, the glycogen content of active muscle cells can be substantially reduced but does not fall further than approximately 10% of initial values.4 The content of glycogen in liver cells varies throughout each day depending upon the carbohydrate content of the diet, the time between meals, and the intensity and duration of recent physical activity. Although muscle and liver glycogen represent just 4% of the body’s total fuel stores, muscle glycogen is the primary fuel during exercise of moderate or greater intensity.37, 41

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6019055/

un gram de glycogen are 4 calori, ori 600 =2400 de calori, dar asta depinde de masa musculara, nu generaliza, depinde de fiecare individ

| RAY a răspuns (pentru RAY):

The body can store around 2, 000 calories of glucose as glycogen. For endurance athletes who burn that many calories in a couple of hours, the amount of stored glucose can be an impedimen

https://www.verywellfit.com/what-is-glycogen-2242008
http://main.poliquingroup.com/......endly.aspx
https://cathe.com/how-much-glycogen-can-your-body-store/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pe timp de furtuna nu e soare Wiki boy rolling on the floor

las fata ca nu tine furtuna toata vara, iesiti afara dimineata sa va luati doza de vitamina D, intre 20-30 de minute

| Catrice a răspuns:

90% din vara asa a fost rolling on the floor
Oh, stai, n-ai de unde știi, nu stam în aceeași regiune a țării.

| RAY a răspuns:

Pana pe 21 septembrie este vara din punct de vedere astronomic, vitamina D nu are legatura cu caldura si cu expunerea la soare