blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Sunt la mare de aproape doua saptamani. De alaltaseara pe baietelul meu a inceput sa-l doara burtica iar spre dimineata a facut si febra. In cursul zilei de ieri a si vomat si i-a crescut catre seara febra la peste 39. L-am dus la spitalul de Pediatrie din Mangalia si l-a bagat pe Penicilina, facandu-i aseara o injectie si i-a dat si o doza de Fenobarbital, iar astazi o injectie. Aseara pana azi la pranz nu a mai avut nimic. Dupa pranz i s-a ridicat iar febra la 49, 2 si vad ca nu-i mai scade. De la spital mi s-a spus ca e de la gat. Am mai consultat un medic si la fel mi s-a spus ca e de la gat. Intrebarea mea e daca e de la gat de ce il doare burta si daca i s-au facut deja 2 doze de Penicilina de ce nu ii scade febra? Ce ar putea sa aiba si sa omita Doctorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De cele mai multe ori, copiii cand fac amigdalita streptococica au dureri de burtica fiindca inghit puroiu de pe amigdale. E usor sa vezi daca e de la amigdale, uita-te la el in gat si, daca e amigdalita streptococica, vei vedea amigdalele acoperite de puroi alb.
Sa stii ca eu am avut acum vreo doua luni amigdalita streptococica. Am avut 4 zile temperatura intre 38, 6 si 39, 8, fara sa-mi scada, desi luam antibiotice in doza foarte mare. Streptococul e foarte pacatos, cedeaza greu la tratament.

| Dara a răspuns:

Fetita mea face temperatura asa mare de la amigdalita pultacee. E posibil si baietelul tau sa aiba aceeasi problema chiar daca spune ca il doare burtica. Din cate imi amintesc, puiul tau are 4 sau 5 ani. Pe la aceasta varsta (sau chiar si mai mari) copiii pot acuza dureri abdominale chiar si in cazul unor raceli, faringite sau debutul altor boli. Daca doi medici ti-au spus ca e de la gat cel mai probabil asa e. Fenobarbitalul ti l-au dat pentru a-i potoli starea de voma. Nu inteleg de ce nu i-au administrat si antipiretice. Cand micuta mea a avut probleme, la recomandarea pediatrului i-am administrat Nurofen alternat cu Panadol (sau Eferalgan) la 4 ore. Asta pana cand scadea febra + inca 24 de ore. Daca revenea febra se repeta acelasi program. In tot acest timp se da si antibioticul (care isi va face efectul dupa cel putin 48 de ore de la prima administrare). Eu zic sa ceri parerea unui medic despre ce ti-am spus eu si nu lasa copilul cu febra asa mare, e periculos, stii si tu asta. In unele cazuri, penicilina isi face mai greu efectul (la fetita mea nu are nici un efect, de exemplu), mergi si spune-i si medicului care i-a dat tratament poate are nevoie de alt antibiotic. Multa sanatate micutului.

auran
| auran a răspuns:

Nu in toate cazurile antibioticul este eficient... poate fi o toxi infectie alimentara / poate fi o reactie a bilei...nu ai precizat cat are cel mic - eu i-am dat celui mic Ercefuril (o capsula - se imparte continutul acesteia in trei si se da de 3 ori pe zi; Humana Elecktrolit (intreaba farmacista dozajul pentru ca nu mi-l amintesc ) - este pentru al hidrata; dieta; sosete cu otet indoit cu apa in picioruse...mergi si la alt doctor ...insanatosire grabnica

auran
| auran a răspuns:

Cum se mai simte pustiul, este mai bine?

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

La 49.2 nu are cum sa ajunga, ar fi mort.
Din cate stiu penicilina isi facea efectu cand facem eu dupa 48 ore, adica dupa 6 injectii. Continua tratamentul si da-i niste Nurofen sirop. De ala ii dadeam eu surorii mele mai mici cand avea febra.
Daca e de la gat, uita-te daca e doar rosu sau daca are si puroi. Daca are si puroi scote-l cu o compresa sterila infasurata pe un creion si muiata in albastru de metil.
Nu stiu cati ani are si nici medic nu sunt, dar la febra mare mai merge si fiola de algocalmin, nu e pentru copii mici.
Compresa cu apa rece pe frunte + alte leacuri babesti cu care toti am scapat de raceli in copilarie: frectie cu otet.
Nu cred ca doctorii omit ceva. Cred ca e el prea sensibil big grin, tu prea grijulie...
Multa sanatate!

| miky_5469 a răspuns:

Dupa cate descrii tu eu cred ca are gastroenterocolita acuta si e rosu in gat datorita varsaturilor, sub penicilina nu ii va trece starea de rau, si faptul ca face febra inseamna ca e o forma bacteriana, adica a inghitit un microbcare ii provoaca varsaturi, febra, dureri de burta si probabil va face si scaune proaste. Avand in vedere ca este copil si varsa eu te sfaturiesc sa te duci la spitalul de boli infectioase Constanta sa te indrume ce sa faci, poate necesita internare si chiar perfuzi, copii prin varsaturi si febra ( si mai ales daca apar si scaunele diareice ) se deshidrateaza foarte repede.Nu vreau sa te sperii dar sunt convinsa ca nu ii va merge decat cu antibiotic injectabil, dar in niciun caz penicilina pentru ca ala ti l-a dat doar pentru gat. Uite iti mai dau o solutie daca nu varsa dai 5 ml de nurofen si 1/2 fiola de algocalmin, iar daca apar scaunele diareice incearca sa ii dai ercefuryl, din pacate nu stiu sa iti zic cat pentru ca nu ai spus cat are micutul. Ai grija sa nu ii faci inpacheteri cu spirt sau otet...etc. ca poti sa il bagi in coma alcolica. Deci dai nurofen+algocalmin si daca te mai pot ajuta da-mi mesaj! Daca starea lui se inrautateste si nu bea apa plata sau ceai de menta du-te te rog cu el la sipital nu sta asa...mare vei mai vedea si alta data! Sanatate!

| Parintele a răspuns:

Mergi cu el de urgenta la un spital in Constanta macar. da-o dracu de mare. Banuiesc ca febra este de 39, 2 nu 49, 2.

| Lalalo a răspuns:

Probabil a facut insolatie... Cel mai bine e sa-l tineti la umbar cu ceva pe caphappy ( batic sau palariuta ). Acum 2 ani verisorul meu avea aceleasi sintome cand am fost la mare.Matusa mea i-a dat Nurofenhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea a fi suspect de scarlatina, s-au sa aiba insolatie