| MaybeAnotherDay a întrebat:

Am facut recent puroi in gat de cand m-am întors de la mare. Problema este ca n-am facut asa ceva in viata mea si acum cand simt ca abia pot sa deschid gura sau sa inghit/beau este ca un cosmar pentru mine(imi vine sa-mi tai gâtul de la durerea asta). De internat n-am putut pentru ca am facut 18 ani recent si nu am toate actele necesare sa fiu sub tratamentul unui spital de adulti ca doar de... Romania
Asa ca m-a consultat un doctor de la un spital de copii pe "furiș" si mi-a spus ca ii pare rau, dar trebuie sa fac Oxacilină 500 mg cu ser fiziologic injectie intramuscular (adica in fund) crying. Ideea e ca la injectie folosesc 1 g de Oxacilina (adica 2 flacoane de 500 ) cu ser pentru ca asa mi-a recomandat. Intrebarea finală de care mi-e frica este...

Doare rău aceasta combinatie intramuscular? Pentru ca mi-a zis ca este o injectie plina si ca sa zic mersi ca nu mi-a dat Penicilină.

Astept raspunsuri de la oamenii care poate au mai trecut prin asa ceva sau sunt pe aceeasi undă cu mine. Multumesc anticipat si sanatate sa nu ajungeti ca mine crying(((!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Cu siguranta nu doare mai rau decat ceea ce ai tu in gat si nici nu dureaza la fel de mult.Gandeste`te ca o faci pentru binele tau, iar putina durere nu a omorat pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am cateodata aceasta problema si daca nu o rezolv imediat se complica si ma tine foarte mult.
Solutia ce o dau eu e probabil din secolul trecut dar este 100% eficienta, rapida si fara efecte secundare.
Degetul mare baga-l in gura si apasa amigdala destul de tare. Durerea e mare, insuportabila, e indicat sa te apesi cam vreo 10 secunde fiecare amigdala.
Dupa apasare incepi sa te vindeci.
Daca dimineata n-a trecut trebuie sa apesi iar.
Dupa aceasta metoda ar trebui cel putin un an sa nu mai revina problema.
Sa te feresti sa bei rece pana la vindecare.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Salut, recent am avut aceeasi problema ca tine, o amigdalita urata. Am luat 5 zile, de 2 ori pe zi Klabax de 500 (la 12 ore), mult ceai cald (nu fierbinte) si gargara cu sare. In 5 zile sunt ca nou. happy Pe langa tratamentul prescris de doctor, iti recomand cu incredere gargara cu sare. Sanatate!

| adytzoi a răspuns:

Nu am facut personal dar in principu ar trebui doar sa simti ceva disconfort pentru cateva ore. Cat despre injectia propriu-zisa, e echivalenta cu o intepatura de tantar.(nu-i cea mai placuta chestie, dar nici nu poti sa zici ca te doare, e o piscatura in momentul in care trece acul prin piele)

| Bianca777 a răspuns:

Hei. Eu am facut si inca fac de foarte multe ori puroi in gat, de fiecare data cand racesc am aceasta problema.Medicul mi-a spus ca ar trebui sa imi scot amigdalele, dar mama mea nu a fost de acord. Niciodata nu am fost internata din cauza asta. Am facut pur si simplu un tratament recomandat de medicul de familie( niste pastile de supt, antibiotice ), dar nu am facut injectii. Acum nu stiu de ce ti-a spus medicul de injectii, poate e mai grav la tine.Stiu cum e durerea de care zici, m-am obisnuit cu ea de fiecare data cand am avut puroi laughing
Eu ti-am spus doar cum e la mine, pentru ca trec des prin asta!
Sanatate