| NoGames a întrebat:

Sunt mereu balonată și nu știu cum să scap de asta fără pastile (nu pot să iau după fiecare masă pastile). Nu, nu am burtă, știu să fac diferența. Când mă trezesc sunt ok, dar imediat ce mănânc sau beau ceva (în general nu beau chestii acidulate) mă umflu...
Ce pot să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Schimba-ti alimentatia, mananca ceva si daca te supara la burta, inlatura! Consulta medicul.

| BiuL a răspuns:

In primul rand sa eviti mancaruri care de obicei baloneaza (cauta pe net) in principiu ar fi mazarea, fasolea, lintea, cred si unele lactate.
MIe mi-a zis doctorita sa iau probiotice ca am gaze in intestine si pot sa zic ca m-au ajutat, mi-au reglat tranzitul intestinal, poti incerca sa iei si tu o luna sa vezi cum te simti.
Totusi balonarea asta ar putea fi simptomul unei boli de exemplu colon iritabil si nu ar strica unele analize sau sa fie din cauza unei intolerante alimentare, de exemplu eu daca beau lapte ma balonez si am crampe, intoleranta la lactoza.

| Lauragd a răspuns:

E foarte posibil sa ai intoleranta la fructoza sau lactoza, poate la ambele.
Ele nu se gasesc doar in fructe sau lapte, ci si in toate produsele lactate si chiar alte alimente, dar in cantitati mici.Incearca sa bei lapte, si daca te balonezi, e aproape sigur ca ai intoleranta.In cazul acesta, e bine sa mergi la medic, eu am auzit ca exista pastile pentru. problema asta.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Papă un iaurt natural după masă.

| SimonaCristina a răspuns:

Poate ai colon iritabil.Ai diaree si varsaturi? Daca nu, ia carbune medicinal, evita alimentele flatulente(mazare, fasole, branza, smantana)si daca nu trece fa un consult la gastroenterologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu bei bauturi carbogazoase si incerca Activia!