| PrettySmile a întrebat:

Sunt pe aici persoane care au suferit de bulimie? Cum v-ati tratat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| cool1 a răspuns:

Bulimia nervoasă este o dereglare digestivă caracterizată prin hrănire în exces, recurentă, urmată de un comportament compensatoriu.Cea mai obișnuită formă—practicată de mai mult de 75% dintre oamenii care au bulimia nervoasă—este vomare auto-provocată, uneori numită curățare; post, folosirea unor laxative, clisme, diuretice, precum și printr-un antrenament prelungit sunt și ele obișnuite.
----Wikipedia----
Acum, esti sigura ca este vorba de bulimie? Poate doar este pofta crescuta de mancare ce cauzeaza ingrasarea.Aceasta nu este o boala.Trebuie doar sa mananci mai multe fructe si legume, sa inlocuiesti alimentele grase cu 1 sau 2 oua pe zi, poata sa mergi la sala.
Sper ca te-am ajutat.