| Distratul28 a întrebat:

Sunt schizofrenic paranoid, ce as putea munci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai nevoie de munca, poti ca alte sute de mii de romani cu schizofrenie sa primesti pensie ...doar ce pana noastra sunt altii care muncesc pentru a le asigura celorlalti pensiile de handicap, ajutoare sociale etc
Sfatul meu in boala ta este sa faci dosar de pensionare daca intrunesti conditiile de acolo vei primi o pensie, nu stiu ce valoare are dar e peste 800 de lei pe luna daca nu ma insel.
Pe langa acea pensie poti lucra in paralel 4 ore si iti poti rotunji venitul, daca ti se pare putin fii atent pensia sa zicem ca va fi de 1000 de lei/luna + 4 ore vei mai primi 600-700 lei, in final iei in jur de 1600-1700 de lei deci mai mult decat salariu minim pe economie de 1380 lei, acum o zic oarecum ironic caci nu doresc asta nimanui, DAR in tara asta e mai bine sa ai handicap decat sa fii om normal! Caci oamenii normali sunt tratati nu ca niste handicapati ci ca niste sclavi! Tu-i mortii mami ei de tara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ști? Ai fost diagnosticat de un medic psihiatru?
Poți sa îți faci pensie dacă ai schizofrenie paranoida, și sa lucrezi cred ca, la 4 ore, Part-Time (4 sau 6 ore)
E o boala grava, fă-ți pensia ca nu știu daca poți lucra, și cu tratament luat poți avea episoade psihotice.
Îți face medicul psihiatru. Dar poate ești bolnav închipuit.

| Distratul28 explică (pentru anonim_4396):

Sunt diagnosticat cu asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Distratul28):

Fă-ți pensia. Unii nu sunt nebuni și tot își fac.