| anonim_4396 a întrebat:

Supararile dese afecteaza sanatatea/organismul in vreun fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt boli care se declanseaza in urma stresului sau a unui soc emotional puternic.Iti dau doar un exemplu: PSORIAZISUL este o boala de piele fara sanse de vindecare, care se poate agrava in functie de starile psihice ale bolnavului( suparare, stress, oboseala cronica).

mariana
| mariana a răspuns:

Supararile te imbolnavesc si una dintre bolile grave este cancerul, apoi hipertensiunea arteriala, slabirea sistemului imunitar, in general si nu numai.
Este bine sa te feresti, cat poti de suparari. Desigur ca supararile mici, nu afecteaza sanatatea, dar socurile emotionale, disparitia unui parinte, a unei persoane dragi care a plecat in lumea amintirilor, acestea pot chiar declansa unele boli grave.
Acum as vrea sa ma adresez userului care a catalogat intrebarea ta ca " proasta", sa se mai gandeasca atunci cand raspunde pentru ca, aceasta intrebare nu este de aceasta natura si daca cineva nu stie un lucru, nu inseamna ca este prost ori ca pune intrebari proaste, vrea doar sa se lamureasca asupra unei probleme. Sunt convinsa ca nici acel user, nu stie anumite lucruri si noi nu credem despre el ca este prost ci, doar prost inspirat cand da asemenea raspunsuri.

| Arthur a răspuns:

Primele 3 organe afectate vor fi : ficatul, inima si stomacul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca psihicul sufera tot organismul sufera, degeaba ai organele super sanatoase daca psihicul nu e in regula.

| EUSIATIT a răspuns:

Organismul sufera [slabesti dra mai mult pshihicul ai grija sa nu faci vreo depresie. ai grija. incearca sa mergi la medic si nu te izola incearca sa vb cu persoane care te inteleg descarca te. cauta sa te ajuti singura [autoeducate ] nu te lasa coplesita de pb esti tinara. vb cu mama. matusa etc. diriginta spune ce te apasa se vor rez pb

| miauu a răspuns:

Da...
eu am slabit ff mult...

| AdeLina a răspuns:

Daaaa

| georgiana37 a răspuns:

Da te face sa te doara stomacul...la mine asa se intampla

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

sad aoleu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Starea normala a omului este de sanatate fizica si psihica.de fericire, si de putere de viata.supararile afecteaza fiindca sunt negative si sunt o adiere de moarte spre moarte. iar veselia fericirea starea de bine si de sanatate sunt o adiere de viata spre viata.si ura te inbolnaveste.si gelozia, si mandria sau invidia. ocolestele bulino daca nu vrei sa iei buline.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. daca o tii numai in suparari, organismul este atat de afectat incat se poate ajunge chiar si la hepatita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, supararile afecteaza sanatatea! In primul rand ne simtim rau si din punct de vedere psihic si pot aparea diverse complicatii, cum ar fi riscul de a face diabet sau alte boli in urma carora au de suferit anumite organe cum ar fi ficatul si inima.

| razadeluna a răspuns:

Eu cred ca da

| dudu_3763 a răspuns:

Da!
Ti se usuca organele, deoarece lacrimile i-au apa din organism, si incepi sa vomiti matelaughing

| denis_7736 a răspuns:

Evident. Hormonii de stress eliberati in organism in cadrul starilor de care vorbesti iti afecteaza corpul pe timp indelungat. Primul efect care imi vine in minte este suprimarea sistemului imunitar, ceea ce duce la imbolnaviri dese.