| MorcovMajestic a întrebat:

Tantarii pot transmite boli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Da! Dar morcovii sunt imuni!

7 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Virusul West Nile, virusul Z i k a, malarie.

| 1234568807 a răspuns (pentru seth2016):

Nu ai fost intepat niciodata de tantari? ai luat cumvua bolile astea?

| 1234568807 a răspuns (pentru seth2016):

Bolile de care vorbesti tu sunt niste boli de care te poti infecta de la tantarii din Africa, aia fiind intr-adevar periculosi, dar tantarii de la noi nu transmit astfel de boli

| Yuoia a răspuns (pentru 1234568807):

Logica... stii tu cui!
In Africa exista acele boli si tantarii, ai lor sau ai nostri, au de unde le lua. Tantarii nu sunt purtatori de boli ci doar le transmit. Le iau de la unul bolnav, prin intepare, si tot prin intepare le transmit la altul sanatos.
De aia si ai nostri pot transmite bolile. Daca le iau de le cineva bolnav.

| Ilincoana a răspuns:

Da, pot dar tantarii iau parte inevitabil la vara fiecarui om asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. Sunt sanse extrem de mici sa patesti ceva, nu merita sa-ti pui o problema de doua ori happy

| SmartF a răspuns:

Da, tantarii pot transmite o serie de boli periculoase oamenilor prin înțepăturile lor: malaria, febra Dengue, febra Chikungunya, febra zica...

Pentru a reduce riscul de a fi expus la aceste boli, este recomandat să luați măsuri de prevenire, cum ar fi utilizarea de repelente de tantari, purtarea hainelor cu mâneci lungi și pantaloni lungi în zonele infestate cu tantari, instalarea de plase de tantari la ferestre și uși și eliminarea oricăror surse de apă stagnată în jurul locuinței, deoarece tantarii se reproduc în apă.

Malaria a fost odată o problemă în România, dar în prezent este considerată eradicată în țară.

În ceea ce privește alte boli precum febra Dengue, febra Chikungunya și febra zica, acestea nu sunt endemice în România și sunt mai frecvente în zonele tropicale și subtropicale.

Riscul de a contracta aceste boli în România poate fi relativ scăzut.