| unul1 a întrebat:

Tatal meu are probleme cu spatele la inelul L4. Are hernie de disc. Mi-ati putea da niste sfaturi pentru diminuarea durerii, aparate ce pot fi folosite etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Nici un aparat, eu m-am operat pentru asa ceva, nimic altceva nu a ajutat

| qazwsxedcrfv a răspuns:

1. Daca e gras trebuie neaparat sa slabeasca. Kiligramele in plus apasa pe sistemul osos si ne creeaza tot felul de probleme. Durerile o sa scada odata cu scaderea in greutate.

2. Sa aiba grija cum doarme, sa foloseasca o perna mica, si sa incerce ca in cele 8 de somn sa aiba o pozitie cat mai corecta a coloanei.

3. Sa stea departe de frig. La iarna sa aveti in casa cateva grade in plus.

4. In functie de buget sa consulte mai multi doctori si sa le urmeze sfaturile. Kinoterapia si masajul profesionist tind sa amelerioze simtitor durerile.

Sanatate!

| naturistul a răspuns:

Depinde care este stadiul herniei! stevensegal83@yahoo.com