| GabrielStn a întrebat:

O persoana care are hernie de disc, si are dureri foarte mari la picior, ce poate face pentru diminuarea durerilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Poate consulta un doctor. Acela ii va da sfaturi mult mai utile.

| kar1GaNNN a răspuns:

Faci putin sport in fiecare dimineata cand te trezesti.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru kar1GaNNN):

laughing Ca sa te rupi mai tare? Dai niste raspunsuri... take care

| Gabitzu246 a răspuns:

Alifiile iti spun de pe acuma ca nu au nici un efect, decat pe moment diminuaza putin durerea, am si eu hernie de disc ( am facut-o acum vreo 2 ani dintr-o prostie, vecinul avea probleme cu masina a ridicato si dupa ce s-a bagat sub ea cazusera peste el, eu din instinct m-am dus si am ridicat masina cat sa poata sa iasa si atunci am facut hernia), in fine... repausul la pat este cel mai eficient si trebuie sa iei si pastile antiinflamatoare, altceva nu ai ce face, poti sa te dai cu toate alifiile ca tot aia este.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabitzu246 a răspuns (pentru VeraTPU):

Si ce alifii imi recomanzi?, la mine problema este ca daca ridic peste 70 de kg, ma apuca crizele si ma doare foarte tare, si m-am dat cu 3 alifii diferite, puterea ursului, alifie chinezeasca, fastum gel etc., daca ai putea sa ma ajuti cumva cu niste sfaturi ti-as fi foarte recunoscator.

Răspuns utilizator avertizat
| Neverrrrrr a răspuns:

Exista tratament cu administrare de medicamente antiinflamatoare si repaus la pat.
Tratament fizioterapic (tractiuni musculare), gimnastica medicala(kinetoterapie), dar acestea se fac in condiții medicale, sau rezolvi problema prin operatie apoi repaus la pat cu recuperare.

| 03Didy03C a răspuns:

Te-ai operat? Tatal meu a avut si s-a operat, a avut si el dureri la picior, dar dupa operatie nu l-a mai durut! Du-te la farmacie si cere ceva! Sigur o sa gasesti tu, iar apoi la medic *_*

| puputza a răspuns:

Si eu am hernie de disc, exista mai multe medicamente. De ex urgent iei xeforapid 10 zile si pentru intretinere celadrin il folosesc de 2ani si ma pot misca iti da mobilitate. Simti efectul dupa o sapt.