| viorel87 a întrebat:

Tatalui meu i s-a facut o biopsie, si i s-au dat doua diagnostice:
1. Examen histopatologic la congelatie:Carcinom scaumos slab diferentiat
2. Examen la parafina:
Macroscopic:1.Fragmente tisulare 0, 6/0, 4/0, 2 cm.
2. fragmente tisulare 0, 7/0, 5 cm.
Diagnostic histopatologic: Carcinom cu celule mici in "bob de ovaz".
Imi puteti spune daca se poate vindeca? Si daca da, prin ce tratament.
Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil e vorba despre o biopsie pulmonara.
Rezultatul la gheata este doar unul care orienteaza diagnosticul, care precizeaza daca e cancer sau nu, rezultatul definitiv si de incredere este cel histopatologic la parafina.
Din pacate tatal tau are un cancer foarte agresiv la plamani (cu celule in bob de ovaz). Singura posibilitate de vindecare este rezectia chirurgicala a lobului pulmonar care are tumora, precedata si urmata de radioterapie si, eventual, chimioterapie. Din pacate, aceasta forma de cancer evolueaza foarte repede si daca a invadat cumva ganglionii, pleura, mediastinul, nu mai poate fi scoasa chirurgical.
Un chirurg toracic va poate spune, pe baza investigatiilor de tip CT, RMN plus rezultatul biopsiei daca se mai poate incerca tratament chirurgical sau nu.
Daca nu, tratamentul va fi doar paleativ, adica menit doar sa reduca durerile si simptomele neplacute (sufocare, oboseala) pe care le are tatal tau, practic fiind prea tarziu pentru vindecare.
Imi pare rau sa-ti spun asta, dar asteptati-va la ce e mai rau, profitati din plin de timpul pe care il aveti cu tatal tau fiindca acesta este foarte scurt.

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

@brigaela are dreptate.
Sfatul meu e sa luati cat mai repede legatura cu profesor doctor Teodor Horvat, să-l programeze pe tatăl tău pentru o intervenţie chirurgicală. Este medic primar Chirurgie Toracică, şef Secţie Chirurgie Toracică, în cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă Militar Central.

| valsulnorilor a răspuns:

Se poate vindeca insa nu ai precizat de unde s-a luat biopsia.
Carcinom inseamna cancer malign.
trebuie sa faca o programare la Institutul de Oncologie Bucuresti pentru tratament cu citostatice, apoi sa tina un regim alimentar strict ovo-lacto-vegetarian.