| Usefulaid a întrebat:

Am facut o biopsie la san si as vrea sa imi spuneti ce inseamna rezultatul pana ajung la doctor. A iesit asa: fragmente tisulare histopatologic cu aspect de tesut mamar prezentand poliferare stromala fibroasa cu arii hialine, arhitectural, se disting arii de crestere pericaniculara a componentei stromale cu aspect concentric, minim infiltrat inflamator limfocitar interstitial. Iar la diagnostic scrie: tesut mamar cu leziuni fibroadenomaide. Nu este cancer, insa cuvintele inflamator limfocitar la ce face referire? Pentru cine se pricepe? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La orice inflamatie, corpul trimite celule pentru a ajuta la restaurarea integritatii tesutului, "infiltrat inflamator limfocitar interstitial" inseamna ca s-au infiltrat limfa si limfocite in spatiile dintre celule, ceea ce e normal pentru o inflamatie cronica.

| Usefulaid explică (pentru anonim_4396):

Corect, asta am gandit si eu, insa pe net am gasit ca asta este acelai lucru cu prezenta tumorii maligne? Ce sa mai inteleg

| Usefulaid explică (pentru anonim_4396):

Plus ca nu este cronica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Usefulaid):

Fibroadenomul mamar nu e malign, iar infiltratul inflamator e normal in orice leziune. Pe viitor, sa nu ai incredere in tot ce scrie pe net, pentru ca daca e fals, atunci te ambalezi degeaba, daca e adevarat si nu corespunde total cu situatia ta, atunci iarasi te ambalezi degeaba si in oricare dintre cele doua cazuri, bagi spaima in tine. Daca e cazul sa se intample, lasa-l pe medic sa o faca, el stie mai bine sa abordeze situatia in cazul in care e una nefavorabila.