| Nuzicnume a întrebat:

Știe cineva cum pot scapă de aceste pete https://postimg.cc/gallery/WPwMXvv/1314cab7? Le am pe fata de foarte mult timp (ani de zile).
Uneori sunt mai vizibile uneori mai putin vizibile. Am dat cu crema de Rostopasca, dar fără sa aiba vreun efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

404 Not found

| MihaelaDart a răspuns:

Aceste pete mai inchise la culoare se numesc hiperpigmentare. Există doua cauze principale ale apariției lor: externe si interne. Cauzele externe sunt cele care provin din mediu, cum ar fi expunerea la soare sau la substante chimice, cum ar fi (betaxofol, minociclina, estrogen, progesteron, etc) in timp ce cauzele interne pot fi de natura genetica, persoanele cu pielea mai închisă la culoare fiind mai vulnerabile la apariția lor. Cu toate ca aceste pete nu apar numai pe fata, ci pe intregul corp. Daca spui de multi ani, la medicul dermatolog ai fost? Sau la un endocrinolog sa iti faca analize hormonale? Medic de familie sa te trimita la un specialist?
Incearca sa iti amelioreze petele, pentru a le mai estompa cu o masca de fata lamaie+turmeric+o lingura de lapte, va trebui sa iasa o pasta si te masezi cu ea pe locul cu pricina. Lamaia are rolul de a ilumina tenul, iar turmericul de antiinflamator. Cu toate ca un drum la medic, nu strica sa consulti si de a face mai amanuntit niste analize de sange.

| Violleta2022 a răspuns:

Petele de culoare maro de pe fata, sunt pete de la ficat, aratand ca ficatul tau este bolnav, sau are o anumita suferinta.
Te sfatuiesc sa-ti faci investigatii medicale la ficat, probe hepatice si o ecografie la ficat.

Cremele nu ajuta decat la ten, tu trebuie sa indepartezi cauza care provoaca petele, adica sa insanatosesti ficatul, ca petele sa dispara.
sanatate maxima!

| Freya1 a răspuns:

Si eu am o pata asemănătoare pe frunte de cand am fost mica.Ma lăsat tata in cărucior la soare si m-am bronzat pe o parte si acolo mi-a rămas o pata.Nu e foarte vizibilă dar daca esti foarte atent se vede.Eu nu am incercat sa scap de ea sincer, dar nici nu cred ca se poate.
Cauzele pot fi multiple.Ori de la soare, ori depigmentare, ori sunt ca și semnele de naștere, ori un fel de pistrui mai ciudați, dar nu prea cred ca trec.Incearca totusi la un medic.

| Legion7X a răspuns:

Un medic trebuie să te vadă, și te informeze. ia trimitere de la medicul de familie către Spitalul județean. Cu pielea, eu știu că este la dermatologie, dar vezi unde îți dă trimitere medicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu peeling chimic poti scăpa, dar mai bine vizitezi un medic dermatolog.ori sunt pete post acneice ori sunt pete cauzate de o forma de ciuperca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spun unii useri s.ar putea sa fie de la ficat sau chiar spun eu de la tiroida...e nevoie de analize amănunțite, du.te la medicul de familie sa îți de.a trimitere sa nu plătești consultația.