| AnonimMareMareMare a întrebat:

Tinand cont ca nu mai exista prea multe masti prin farmacie, un servetel umed pe baza de alcool cu doua gauri in parti pentru a il pune pe fata sau doua suprapuse, te pot proteja macar putin de tot de particulele din aer? Nu la fel ca o masca, dar macar putin de tot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. O masca ii protejeaza pe cei din jurul tau, daca TU stranuti sau tusesti.
2. Alcoolul se evapora repede, iar inspirandu-l doar te imbeti.
3. Daca vrei o masca (esti bolnav si stranuti, tusesti) atunci este suficient orice material sa pui in fata gurii.
O masca simpla si eficace poti face in cateva minute dintr-o batista impaturita in doua, in care eventual pui si un servetel de hartie impaturit in 2. La colturile batistei impaturite cosi /legi cate un cauciuc (folosit in chiloti), pentru fixare pe cap.
O astfel de masca simpla se poate si reutiliza, daca este fiarta dupa fiecare 2-3 ore de folosire sau la nevoie.
E bine sa avem 3-4 astfel de masti, din care totdeauna sa avem cel putin 2 gata de utilizare.

| Wr3nch a răspuns:

Nu te protejeaza de nimic pentru ca se absoarbe si prin membrana ochiului. Mastile sunt bune doar pentru cei bolnavi deja, ca sa nu imprasite cand tusesc.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Wr3nch):

Da, dar de exemplu eviti inhalarea pe nas si gura, chiar daca pe ochi inca o faci

| alina2k18 a răspuns:

Nu te protejeaza cu nimic daca stranuta sau tuseste un CORONAR la juma' de metru langa tine.
Nu atinge fata cu mainile ca daca un bolnav a pus mana la nas si dupa mana pe bara de autobuz aia ewinking virusu ramane si 3 zile pe plastic si metalwinking

| AwGenetix a răspuns (pentru alina2k18):

Asta pentru ca nu se evapora lichidul. vara s-ar fi evaporat mai repede, si pe asta mizeaza ei.
practic fara umiditate, virusul traieste 30 de minute pe obiect.

referitor la mucoase. de ce intra virusul doar daca iti atingi cu mana la ochi/gura/nas? adica de ce n-ar putea intra din aer direct in ochi de exemplu?

| alina2k18 a răspuns (pentru AwGenetix):

In aer nu sta prea mult conform specialistilor.

| Ineys a răspuns:

O gura de Whisky te protejeaza mai bine. Daca virusu intra in tine da de alcool si pleaca.

| Alverto a răspuns:

Dar știi nu, că aceste măști sunt făcute pentru cei infectați (daca vrei sa te aperi. nu prea te ajuta) asta e doar o modalitate de păcălire a omenirii... Ba Frt cum sa ajungă o masca medicala la 500 lei happy

| AwGenetix a răspuns:

Da. ceva reducere ar avea și un tifon. dar in loc de alcool încearcă totusi doar apa simpla.

alcoolul face mai rau daca tot il respiri la plămân.

| JulyDreams a răspuns:

Pielea pe fata e mai sensibila... un servetel antibacterian poate provoca iritatii. Nu-mi imaginez sa stai cu asa ceva pe fata mai mult de cateva minute.
Eu daca n-as avea masca as folosi cateva esarfe una peste alta... dar astea nu-s mai bune decat o masca chirurgicala.
Pt cei sanatosi trebuie N95, ca sa nu ia. Pt bolnavi chirurgicala e suficient (pentru ca sa nu o dea altora).

| AwGenetix a răspuns (pentru JulyDreams):

Si cu N95 nu mai iei prin ochi?

| JulyDreams a răspuns (pentru AwGenetix):

Intrebarea era despre masca.
Virusul intra in corp prin mucoase - care sunt pe fata si in zona genitala.