| Elly007 a întrebat:

Tinctura de marar este buna pentru crestera sanilor, sau din contra are efecte negative [daca da care ar fi?]. Voi ati incercat? ce efecte a avut?big grin pls help. dau fundita :dwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ioana1984 a răspuns:

Buna sa stii ca tii rotunjesc un pic, nu ca se maresc mult, dar asta numai pe perioada cand bei, dupa ce renunti la tinctura iei se intorc la forma initiala.Si sa-ti zic si cu partea negativa:Tinctura de marar contine fitoestrogeni f. puternici. Luata timp indelungat poate crea un dezechilibru hormonal pe care pot "inflori" multe afectiuni mizerabile de tipul: mastoza fibrochistica, chisturi, noduli, fibroadenom, fibrom etc. Cine vrea sa-si mareasca sanii sa o faca intr-un cabinet medical care sa "lucreze" si pe partea cu progesteronul, FSH, LH, prolactina etc. Nu va jucati cu hormonii proprii, riscurile sunt prea mari! Acum vezi tu ceea ce faci, parerea mea e sa o lasi balta, nu-ti pune sanatatea in joc.Bafta.

2 răspunsuri:
| adellinas a răspuns:

Eu am luat o vreme buna tinctura de marar (cativa ani, zilnic) si nu mi-au crescut sanii si in plus am si un chist ovarian care probabil e din cauza fitoestrogenilor din tinctura ...nu te juca cu asa ceva, nu se merita

| Alecsie. a răspuns:

Prima care mi-a spus despre tinctura de marar si de marar in general ca este bun pentru cresterea samilor a fost verisoara mea si dupa aceea am mai aflat de la multa lume ca este foarte bun am cunoscut si cateva persoane care erau foarte multumite de felul in care a actionat mararul asupra sanilor si ma incurajeaza ori sa iau tinctura de marar ori sa iau legatura de marar si sa musc din ea mararul are efecte benefice asupra sanilor sub toate formele... deci, daca vrei sani frumosi baga marar in tine oricum tinctura sau nu proaspat culesc din gradina la tocanitza sau in ciorbe/supe oricum e super am incercat si eu si e okwinking